Demokrasiye müdahale örneği olarak 15 Temmuz 2016 darbe kalkışması ve toplumsal tepkiler
The 15 July 2016 coup attempt as an example of intervention to democracy and social reaction
- Tez No: 518612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye Cumhuriyeti devleti tarihinde birçok darbe ve darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kalmıştır. Fakat 15 Temmuz günü tarihinin en utanç verici en korkunç günlerinden birisini yaşamıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış FETÖ terör örgütü mensupları ve onun sivil uzantıları ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanına ve Hükümetine başkaldırmış ve darbe kalkışmasında bulunmuştur. Ama darbeciler başarılı olamamıştır. Darbecilerin başarılı olamamasının birçok sebebi sayılabilir. Ama bunların içinde en önemlisi Türk halkının demokrasinin yanında saf tutması olmuştur. Halkın darbeye karşı bu soylu ve destansı direnişi darbenin başarısız olmasında en önemli etken olarak yerini almıştır. Daha önce yapılan darbelerde halk darbecilerin karşısına hiçbir şekilde çıkmamış sanki darbeyi gerekli ve şartların zorunlu sonucu olduğunu, bir nevi kötü gidişatın iyiye döneceği umudunu taşımıştır. Fakat 15 Temmuz darbesinin diğer darbelere kıyaslandığında en önemli farkının halkın darbeciler karşısında demokrasiye, hükümete ve seçilmiş yetkililere sahip çıkması olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the history of the Republic of Turkey has faced many coup and coup attempts. But on July 15, he had one of the most shameful days in his history. The members of the FETÖ terrorist organization and its civilian extensions, which were settled within the Turkish armed forces, have rebelled against the elected President and Government of the country and have attempted a coup. But the coupists failed. There are many reasons why the coupes are not successful. But the most important of all was that the Turkish people kept it pure alongside democracy. This noble and heroic people in resistance against the coup has taken its place as the most important factor in the failure of the coup. The people have never faced the coupists before, and they have hoped that the coup would be a necessary and necessary consequence of the circumstances, and that a kind of Bad course would turn into a better one. But the most important difference between the 15 July coup and the other coup was that the people had democracy, government and elected officials against the coup.