Adalet ve Kalkınma Partisi dönemi Türk dış politikası: Ortadoğu örneği
Justice and Development Party Period Turkish foreign policy: Middle East sample
- Tez No: 518630
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HAŞİMİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 2000'li yıllarda kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Ortadoğu üzerindeki dış politikasının nasıl ve hangi doktrinler üzerinde şekillendiğini incelemektir. Bu konuda araştırmalar yapılmıştır. Ancak, 'Adalet ve Kalkınma Partisi dönemi Türk dış politikası ve Ortadoğu' konusunda çok fazla inceleme bulunmamaktadır. Bu açıdan bu konu önem arz etmektedir. Adalet ve Kalkınma Partisi dönemi Türk dış politikasına eğilmeden, Türk dış politikasının tarihte gelişim ve değişim seyri izlenmiştir. Türk dış politikasının hangi dinamikler üzerinde şekillendiği irdelenerek, dış politikada hangi faktörlerin ön plana çıktığı üzerinde durulmuştur. Türk dış politikasında hangi alan, eğilim ve araçların öne çıktığı hususunda, kültürel mirasın taşıdığı birikimlerle günümüze ulaşan problemlerin tarihteki benzerliği dikkate alınarak Türk dış politikasının yeniden şekillenebileceği üzerinde durulmuştur. Ülkenin ekonomik kapasitesi, askeri ve siyasal gücü üzerinde durularak, özellikle bu alanların Ortadoğu politikasında nasıl rol aldığı vurgulanmıştır. Ayrıca Adalet ve Kalkınma Partisi, dış politikasında Ortadoğu'da arabuluculuk ve hakemlik gibi konularda girişimlerde bulunarak proaktif bir dış politika izlemektedir. Türkiye, tarihsel mirası ve imparatorluk tecrübesiyle bugünlere gelerek Ortadoğu'daki en önemli ülkelerden biri olduğunu göstermektedir. Türkiye'nin Ortadoğu ile kurduğu, kuracağı ittifakların yenidünya düzeninde, Türkiye adına ehemmiyeti vurgulanmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisinin uzun süre iktidarda kalması, bu siyasal partinin Ortadoğu politikasının derinleşmesi adına emareler göstermektedir. Arap Baharıyla başlayan süreç her ne kadar Türkiye'nin hamlelerini güç durumda bırakmış olsa da, Türkiye, Ortadoğu ile olan ilişkilerini her zaman güçlü tutmaya çalışmış ve bu bağlamda adımlar atmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine how and on which doctrines the Justice and Development Party's 2000 foreign policy on the Middle East is shaped. Research has been done in this regard. However, there are not many studies on 'Turkish Foreign Policy and Middle East' during the period of Justice and Development Party. In this respect, this issue is important. Justice and Development Party period The course of development and change of Turkish foreign policy has been observed without deviating from Turkish foreign policy. By examining the dynamics of Turkish foreign policy, it has been emphasized which factors are in the forefront of foreign policy. It has been emphasized that Turkish foreign policy can be reshaped by taking into consideration the similarities in history, trends and instruments in history, the accumulation of cultural heritage, The economic capacity of the country has been emphasized, focusing on military and political power, especially how these fields play a role in the Middle East politics. In addition, the Justice and Development Party sees a proactive foreign policy in foreign policy initiatives such as mediation and arbitration in the Middle East. Turkey, with its historical heritage and imperial experience shows that one of the most important countries in the Middle East came today. Turkey established the Middle East, the alliance will establish the new world order, importance has been emphasized on behalf of Turkey. The fact that the Justice and Development Party has been in power for a long time shows signs of deepening the policy of the Middle East of this political party. Whatever process began with the Arab Spring so if Turkey moves forces left the state, Turkey, its relations with the Middle East have always tried to keep strong and has taken steps in this regard.