Avrupa Birliği'nde göçmen öğrencilerin eğitime entegrasyonu: Katalonya örneği
The integration of immigrant students into education in the European Union: Catalonia sample
- Tez No: 518631
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞER YEŞİM ÖZER YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Avrupa Birliği'nin kurucu ve tali antlaşmaları aracılığı ile eğitime ilişkin politika ve programlarla Üye Devletler arasında sosyal, kültürel ve ekonomik yakınlaşmayı sağlamak amacıyla ortak eğitim politikalarının oluşturulması ve Üye Devletlerle bu alanda yakın iş birliği, Avrupa Birliği'nin sosyal ve ekonomik geleceğinde birincil öneme sahiptir. Bu kapsamda Avrupa Birliği'nin eğitime ilişkin amaçları, göçmen politikaları yaratılması ve politikalarda istikrar sağlanması, eğitim ve öğretimin kaliteli hale getirilmesi ile etkinliğin sağlanması, eşitlik, sosyal uyum ile aktif vatandaşlığın sağlanarak desteklenmesi, yaratıcılık ve yenilikçi politikaların eğitimin her aşamasında sağlanması ve güçlendirilmesi olarak sıralanabilir. Yüzyılın son çeyreğinde İspanya'daki en önemli dönüşümü, başta Latin Amerika, Afrika ve Doğu Avrupa olmak üzere diğer ülkelerden gelen milyonlarca insan oluşturur. Dolayısıyla dünyanın farklı bölgelerinden gelen insanlar, kültürel çeşitliliğin artmasına sebep olur. Değişime etki eden bu kültürel çeşitlilik otuz yıldan kısa bir sürede İspanyol eğitim sistemini yeni koşullara maruz bırakır. Bu yeni koşullar, özellikle göçmen ailelerin çocuklarının eğitimi ile ilgilidir. Bu da İspanyol eğitim sisteminin yeniden gözden geçirilmesi demektir. Bu tezin amacı, Avrupa Birliği'nde fazla sayıda genç göçmen nüfusa sahip olan İspanya'nın, eğitim politikalarını incelemek, okullarda göçmen öğrencilere yönelik kota uygulaması ile diğer Özerk Topluluklardan ayrılan Katalonya Özerk Topluluğu'ndaki bu uygulamaların, göçmen öğrencilerin akademik başarısına etkisini saptamaktır. Bu çalışmayı önemli kılan bir husus bu konuda Türkiye'de detaylı bir çalışmanın olmamasıdır. Bir diğer husus da çalışmanın ilgili literatüre bir Avrupa Birliği Üye Devletinde göçmen öğrencilerin eğitimine ilişkin ne gibi düzenlemeler ve uygulamalar yapıldığı konusuna ışık tutmasıdır.
Özet (Çeviri)
Establishment of the common education policies in order to provide social, cultural and economic convergence among the Member States with the policies and programs regarding education through the founding agreements and sub-agreements of the European Union and to make close cooperation with the Member States has great importance in terms of social and economic future of the European Union. In this regard, purposes of the European Union concerning education can be listed as the creating of immigrant policies and providing stability in these policies, improvement to the quality of education and training, equality, supporting of active citizenship through social adaptation, providing of creativeness and education of innovative policies in every stage of the education, as providing and strengthening of the education. One of the most important transformations in the last quarter of a century in Spain was the arrival of millions of people from other countries principally the Americas, Africa and Eastern Europe. This increasing diversity from various regions of the world as well as transformation of this diversity alongside those cultural and social experiences that occurred in less than thirty years have exposed Spain's education system to these new conditions. Together with these conditions, the majority of these immigrant inhabitants have been assimilated and their children require specific educational support. In this they have changed scenario of Spain education system. The purpose of this thesis is to examine education policies of Spain: a nation that has the youngest and most crowded immigrant population in the European Union; in order to detect the effect of these implementations to the academic success of the immigrant students in the Catalonia Autonomous Community, which is separate from other Autonomous Communities as a result of the quota application biased against immigrant students in the schools. The issue that makes this study important is to be an issue that has never been examined in a detailed comprehension in Turkey and the study intends to shed light on the related literature and the kinds of regulations and implementations that were made regarding education of the immigrant students in a Member State of the European Union.