Yatırım fonları risk ve getiri analizi: Türkiye üzerine bir uygulama
Risk and return analysis of mutual funds: The case of Turkey
  1. Tez No: 518639
  2. Yazar: CHEIKH SALECK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MAZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye'de genel olarak sermaye piyasasına ve özel olarak yatırım fonlarına ilişkin yapılan son düzenlemeler kapsamında, tasarruf sahiplerinin yatırım fonu katılım belgelerine ulaşımı tek bir platform üzerinden sağlanmıştır. Bu bağlamda tasarrufların değerlendirilmesinde yatırım fonlarının daha geniş bir yelpazede kullanımı olanaklı hale gelmiştir. Bu değişim tasarruf sahiplerinin yatırım fonu seçimini gerekli hale getirmiş ve bu seçimin önemi artmıştır. Araştırma konumuz bu gereklilik ve artan önemden hareketle seçilmiştir. Çalışmamızda 2016 yılında toplam 15 hisse senedi yoğun fonun haftalık kapanış fiyatları kullanılarak her bir fonun performansları ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Ayrıca, Türkiye'de faaliyet gösteren 15 hisse senedi yoğun fonunun 2016 verileri kullanılmıştır. Uygulama kısmında, yatırım fonlarının göstermiş oldukları performansın BIST 100 karşısında başarılı olup olmadığı tespit edilmiştir. Performans değerlendirmesi yapılırken Ortalama Getiri, Sharpe Oranı, M2, Sortino oranı, Treynor oranı, T2 ve Jensen Alfası ölçütü kullanılmıştır. İlk bölümde genel olarak sermaye piyasaları ve yatırım fonları tanıtılmış, yatırım fonlarının tarihsel süreci, avantajları ve yatırım fonlarının türleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde yatırım fonlarının seçiminde kullanılan ölçütler tartışılmış ve son bölümde ise Türkiye'deki seçilen yatırım fonlarının performansına yönelik analiz sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the scope of the latest regulations of pertaining to the overall capital markets, especially mutual funds, the access of savers to the mutual funds' participation certificates are provided only by single platform. In this context, it has become possible to use mutual funds in a wider range in assessing savings. This change has made it necessary for the savers to choose the mutual funds; likewise, it also has increased the importance of choices. The research topic has been chosen with this necessity and its increased importance. In our study, we have used fifteen stock intensive fund's weekly closing prices in 2016 and evaluated their performances separately according to the different types of funds. In addition, fifteen Turkish stock intensive fund operating in 2016 data have also been used. Here, it was determined whether the performance of the mutual funds was successful against BIST 100 or not. During the evaluation of performance, Average return, Sharpe ratio, M2, Sortino ratio, Treynor ratio, T2 and Jensen Alpha criterion have been used. In the first section, capital markets and mutual funds are generally introduced; alongside, historical process of mutual funds, advantages and types of mutual funds are also introduced. The criteria used in the selection of investment funds have been discussed in the second section, and finally, in the last section, the analysis's results for the performance of selected investment funds in Turkey have been presented.