Analyzing the relationship between organizational culture, talent management and employee outcomes: A study on telecommunication professionals in Turkey
Örgüt kültürü, yetenek yönetimi ve çalışan sonuçları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Türkiye'de telekomünikasyon profesyonelleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 518657
  2. Yazar: MUHAMMED ESAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bugünün dünyasında yetenek yönetimi konusu yüksek bir ilgi görmeye devam ediyor. Organizasyonlar etkili yetenek yönetimi uygulamalarını yürütmek ve güçlendirmek zorunda kalmaktadır. Bu çalışma yetkinlik yönetiminin dört ana bölümüne dayanmaktadır: çalışan seçimi ve işe alım, eğitim ve gelişim, performans yönetimi ve kariyer yönetimi. Örgüt kültürü ve yetenek yönetimi birbirinden ayrılmazdır. Bu çalışma örgüt kültürünün dışa uyum becerisi ve yetenek yönetimi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Örgütün dışa uyum becerisi, değişim yaratma ve örgütsel öğrenmeyi kapsamaktadır. Çalışan tutkunluğu, güven ve işten ayrılma niyeti bağımlı değişken olarak alınmaktadır. Bu çalışma, yetenek yönetiminin örgüt kültürünün dışa uyumluluk özelliği ile araştırılan çalışan sonuçları arasındaki ilişki üzerinde aracılık etkisini de analiz etmektedir. Ayrıca, yetenek yönetimini ölçmek için yeni bir ölçek tasarlanmış ve bu çalışma için kullanılmıştır. İlk olarak, 134 örnek üzerinde bir pilot çalışma yapılmış ve 751 telekomünikasyon çalışanı araştırmaya katılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma örgüt kültürünün dışa uyum yeteneği ve yetenek yönetimi faktörleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulmuştur. Bu çalışmanın bulguları yetenek yönetimi faktörleri ve güven arasında pozitif bir ilişki olduğunu da göstermiştir. Yetenek yönetimi ve çalışan tutkunluğu faktörleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Yetenek yönetimi faktörleri ile çalışanların işten ayrılma niyeti arasında negatif ve anlamlı ilişkiler vardır. Yetenek yönetiminin örgüt kültürünün dışa uyumluluk özelliği ile çalışan tutkunluğu, güven ve çalışanların işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiği gözlenmiştir. Sonuçlar ayrıca bazı demografik ve bağımlı değişkenler arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, yeni bir yetenek yönetimi ölçeği geliştirerek ve araştırılan anahtar kavramlar üzerinde ampirik bir çalışma yürüterek mevcut literatüre değerli bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The topic of talent management (TM) continues to receive a high level of attention in today's world. Organizations have obliged to conduct and strengthen effective TM practices. This study is based on four main parts of TM: employee recruitment and selection, training and development, performance management, and career management. Organizational culture and TM are inseparable. This study analyzes the association between the adaptability trait of organizational culture (ATOC) and TM. ATOC covers creating change and organizational learning. Employee engagement (EE), trust (T), and intention to leave (IL) are taken as dependent variables. This study also analyzes the mediation effect of TM on the relationship between ATOC and employee outcomes. Besides, a new scale to measure TM was developed and used for this study. Firstly, a pilot study was conducted on a sample of 134, and 751 telecommunication employees participated to the survey. As a result, this study found a statistically significant relationship between ATOC and TM factors. Findings of this study also indicated a positive relationship between TM factors and trust. There were significant relationships between TM and EE factors. There were negative and significant associations between TM factors and IL. It was observed that TM partially mediated the relationship between ATOC and EE, T, IL. The results also indicated that there were significant differences between some demographic and dependent variables. This study aims to provide a valuable contribution to the existing literature by developing a new scale of TM and conducting an empirical study on the researched key concepts.