Alternatif gravitasyon teorilerinde çeşitli madde çözümleri
Various matter solutions in alternative theories of gravity
- Tez No: 518671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN AYGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, yüksek boyutlu FRW evren modelinde sicim ve domain wall'lara iliştirilmiş acayip kuark madde dağılımları Lyra, Self Creation ve Creation Field kozmolojik teorilerinde genelleştirilerek ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Bu üç alternatif teoride çözümler yavaşlama parametresi ve durum denklemleri yardımıyla elde edilmiştir. Kozmik sicim yoğunluğu tüm modellerde sıfır olarak elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar daha önceki çalışmalar ile uyum içerisindedir. Çözümlerin dört boyutlu uzay-zamanda karşılıkları elde edilmiş ve sonuçlar ayrıntılı şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in the generalized high dimensional FRW universe model, strange quark matter distributions attached to strings and domain walls are investigated in detail in Lyra, Self Creation and Creation Field theories. In these three alternative theories, solutions are obtained with the help of the deceleration parameter and equations of state. The cosmic string density was zero in all models. The results are consistent with the previous studies. Solutions of the four dimensions of space-time equivalents have been obtained and the results are discussed in detail.