Kredi talebinin incelenmesi aşamasında bankalar tarafından yapılan aktarma-arındırma işlemleri
Transfer-purification transactions made by the banks in the course of examining the loan claim.
  1. Tez No: 518686
  2. Yazar: FİGEN GİRİŞKEN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bankalar fon ihtiyacı olan kesim ile fon fazlası olan kesim arasında köprü vazifesi oluşturan kurumlardır. Fon fazlası olanlardan ödünç alınan mevduatlar, fon ihtiyacı olan kesime nakit veya gayrinakit kredi olarak sunulur. Bankalar kredi kullandırırken muhtelif risklerle karşılaşabilirler. Bu risklerden en önemlisi kredi riskidir. Kredi riski, bankalarca verilen kredinin geri ödenmemesi ya da öngörülen taahhüdün yerine getirilmemesidir. Bu nedenle, bankalar bu riskleri olabildiğince azaltmayı arzu ederler. Bu bakımdan topladıkları mevduatları kredi olarak sunmadan önce fon talep edenler hakkında ön çalışma yaparlar. Bu çalışmaların başında, kredi talebinde bulunan işletmelerin mali tablolarının incelenmesi gelir. Mali tablolar, işletmelerin geçmiş performanslarının yanı sıra gelecekteki durumları hakkında da fikir sahibi olunmasını sağlar. Bunun yanı sıra kredi isteklisinin borç ödeme gücü, sermaye yapısı, nakit döngüsü, faaliyet durumu ve kârlılığı hakkında bilgi verir. Kredi talebinde bulunan işletmeler, mali tablolarını, bazen vergi muhasebesine yönelik uygulamalar nedeniyle mevcut durumlarından daha kötü; bazen de kredibilitelerini arttırmak için daha iyi göstermeye çalışabilirler. Bankalar ise kredi ilişkisine girecek oldukları işletmenin likidite durumunu, borç ödeme kabiliyetini, kaynak yapısını ve mali oranlarını hesaplarken gerçeğe en yakın olan sonuca ulaşmak isterler. Ayrıca yapacağı mali analizle kredi riskini en aza indirgemeyi amaçlarlar. Bankalarca yapılan mali analizin gerçeği yansıtabilmesi için işletme mali verilerinin sağlıklı olması veya bankalar tarafından sağlıklı hale getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kredi kullandırma aşamasından önce işletme mali verilerinin reel hale getirilebilmesi için bankalar tarafından hesaplar arasında çeşitli aktarma–arındırma işlemleri yapılmaktadır. Çalışmada, analiz için gerekli mali tablolarda yapılabilecek aktarma– arındırma işlemleri ile mali verilerin gerçeğe uygun biçimde yorumlanması amaçlanmıştır. Bu çerçevede bir işletmenin mali verileri üzerinde uygulanan aktarma-arındırma teknikleri ve bu işlemin işletmenin mali verileri üzerindeki değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks are institutions that form a bridge between the sector that needs funds and the sector that has fund surplus. Deposits borrowed from sector whose fund surplus are presented as cash or non-cash credits in need of funds. Banks may encounter various risks when making credit extension. The most important of these risks is credit risk. Credit risk is the inability to repay the loan given in banks or to fulfil the prescribed commitment. For this reason, banks want to reduce these risks as much as possible. In this regard, they make preliminary examination about fund claimants before giving credit their deposits. At the beginning of this process, an examination of the financial statements of the enterprises on credit demand comes. Financial tables enable to have an idea of enterprises' past performance as well as their future situation. Besides, it informs about solvency, capital structure, cash cycle, activity status and profitability of credit demander. Enterprises with credit requirements sometimes can try to show worse their financial statements than their current status due to tax accounting practices; sometimes they can try to show better to increase their credibility. Banks want to reach the closest result when calculating the liquidity status, debt repayment ability, resource structure and financial ratios of the borrower to whom they will enter the loan relationship. They also aim to reduce the risk of credit with financial analysis. It is necessary that the enterprises' financial data must be healthy or be made healthy by the banks for the financial analysis carried out by the banks to reflect the reality. For this reason, prior to the credit extension phase, the banks make various transfer-purification transactions between the accounts so that the financial data can be made real. In the study, it is aimed to interpret the transfer-purification transactions and financial data in a proper way. In this framework, the transfer-purification techniques applied to actual financial data and the changes in the transaction's financial data are examined.