Sabah gazetesi (731-1460 sayılar- inceleme ve seçilmiş metinler)
Sabah newspaper (731-1460 issues-study and selected texts)
- Tez No: 518685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GENÇ OSMAN GEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 754
Özet
I. Meşrutiyet Döneminin siyasi ve sosyal özelliklerini taşıyan Sabah gazetesi 1876 yılında Papadopulos tarafından kurulmuştur. 1882 yılında Mihran Efendinin idaresine geçmiştir. Bu çalışmada Mihran Efendi tarafından yönetilen Sabah gazetesinin (1891-1893 yılları arasında yayınlanan) 731 ile 1460 arasında yer alan sayıları incelenmiştir. Tez üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm bütün içeriği kapsayan bir tablodan müteşekkildir. Yazıların sınıflandırıldığı ikinci bölüm Tahlili Fihrist adını taşımaktadır. Üçüncü bölüm ise seçilmiş edebi metinlerin Latin alfabesine aktarıldığı bölümdür. Bunlara ilaveten çalışmanın sonuna kaynakça ve özel isimler dizini eklenerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Sabah newspaper, which contained political and social characteristict of the I. Constitutionalism, was established in 1876 by Papadopulos. In 1882, the newspaper passed to the administration of Mihran Efendi. In this study, the numbers of the Sabah newspaper (published between 1891-1893) 731 and 1460, which were directed by Mihran Efendi, were examined. This thesis consists of three main parts. The first chapter consists of a table covering all the content. Second chapter of the texts was classified is named analysis of the list. The third chapter, the part is transferred to Latin alphabet texts. Furthermore, there is also a special name directory at the end of the study.