Futbolcularda mevkilere göre antropometrik ve somatotip özellikler ile izokinetik bacak kuvveti arasındaki ilişki
The relationship between isokinetic leg strength and anthropometric and somatotype characteristics according to their playing positions in soccer players
  1. Tez No: 518689
  2. Yazar: KUBİLAY CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL HARBİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolcularda somatotip ve izokinetik bacak kuvvetini oynadıkları mevkilere göre karşılaştırmak ve somatotip ile bacak kuvveti arasındaki ilişkileri göstermektir. Çalışmaya; kaleci (n=9), savunma oyuncusu (n=22), orta saha oyuncusu (n=32) ve hücum oyuncusu (n=17) olmak üzere toplam 80 futbolcu alınmıştır. Futbolcuların boy, vücut kütlesi, antropometrik ölçümleri yapılmış ve Heath Carter formülüyle somatotip özellikleri hesaplanmıştır. Ayrıca futbolcularda sağ ve sol dizin ekstensör (Quadriceps) ve fleksör (Hamstring) kas kuvveti 60 ve 180 der/s açısal hızlarda izokinetik kuvvet dinamometresi (Cybex Humac NORM, CSMI, Stoughton, Massachusetts, USA) kullanılarak ölçülmüştür. Futbolcularda somatotip ve izokinetik bacak kuvvetinin mevkiler arası karşılaştırmalarında varyans analizi (ANOVA), mevkilerin ikili karşılaştırmalarında ise Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Somatotip ve izokinetik kuvvet arasındaki ilişkiler Pearson analizi ile yapılmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerin analizlerinde parametrik olmayan Kruskall-Wallis, Mann-Whitney U ve Spearman testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to compare the somatotype and isokinetic leg strength according to their playing position in soccer players, and to reveal the relationship between somatotype and isokinetic leg strength. The goalkeepers (n=9), defenders (n=22), midfielders (n=32), and forwards (n=17), in totally eighty soccer players, participated in the study. Height, body mass and anthropometric characteristics of the soccer players was measured, and the somatotype was assessed using the procedure Heath and Carter. The isokinetic left and right knee strength of soccer players were evaluated at angular velocity of 60 and 180 deg/s using isokinetic dynamometer (Cybex NORM, CSMI, Stoughton, Massachusetts, USA). One-way ANOVA was used in comparison of somatotype and isokinetic leg strength of soccer players according to their playing position. Bonferroni correction was performed for pair-wise comparisons as a post-hoc test. Pearson product-moment correlation was used to determine the relationship between somatotype and isokinetic leg strength of soccer players. Kruskall-Wallis, Mann-Whitney U and Spearman were used as non-parametric test for comparisons and correlation analyze when the data were not distributed normally.