Barış, sembol, siyaset: Kuzey İrlanda ve Güney Afrika örnekleriyle barış süreçlerinde sembollerin siyasal kullanımı
Peace, symbol and politics: The political uses of symbols in peace processes in the context of northern Ireland and South Africa
- Tez No: 518690
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tez, siyasal sembollerin barış süreçlerinde kullanımının pozitif barışa etkilerini (negatif ve pozitif anlamda) Kuzey İrlanda ve Güney Afrika örnekleri eşliğinde incelemeyi amaçlamaktadır. 1990'lara kadar semboller ve sembolik unsurlar hem barış görüşmelerinde hem de bir bütün olarak barış süreçlerinde ikincil konular olarak görülmüş ve bu konuyla ilgili anlaşmazlıklara yeteri kadar ilgi gösterilmemiştir. Ancak birincil konular olarak değerlendirilen silahsızlanma, çatışan örgüt üyelerinin topluma yeniden entegrasyonu ve sivilleşme gibi makro amaçlı meseleler çözüme kavuşturulduğu halde çatışmanın hala devam etmesi kültürel şiddeti ve bunun en etkili aracıları olan sembol ve ritüelleri barış ve çatışma çalışmalarının temel tartışma konularından biri haline getirmiştir. Bu tezin kuramsal temelini oluşturan ve Simon Harrison'ın kuramsallaştırdığı sembolik çatışma kuramı, özellikle barış süreçlerinde sembollerin esas çatışma alanlarına dönüştüğünü göstermektedir. Kuzey İrlanda ve Güney Afrika barış süreçlerinde bu kültürel birimlerin kullanımının barışın sürdürülebilmesindeki etkisi açık bir şekilde görülmektedir. Gruplar barış sürecinde, çatışma dönemine ait tarafgir sembolleri kullanmakta ısrar ettiğinde, gruplar arasında şiddetin potansiyel olarak her an hazır ve nazır olduğu bu tezin vardığı sonuçlardan biridir. Bu durumda barış sürecinde yeni ve pozitif barış sembollerinin kullanılması pozitif barışı olumlu yönde etkilerken eski ve tarafgir sembollerin kullanılması ise pozitif barışı olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effects of the use of political symbols in peace processes (negative and positive sense) in the context of Northern Ireland and South Africa. Until the 1990s, symbols and symbolic elements were regarded as secondary issues both in peace negotiations and in the peace process as a whole, and disagreements about this issue have not been of much interest. However, although macro-related issues such as demilitarization, disarmament and the collective reintegration of the members of the conflicting organization, which are considered as the primary issues, have been resolved, there has been seen that the potential violence continues. After that, the cultural violence and its most influential intermediaries, the symbols and rituals have became one of the main debates of peace and conflict studies. The theoretical basis of this thesis is the symbolic conflict theory, theorized by Simon Harrison, shows that in the process of peace, symbols are transformed into the main areas of conflict. The effect of the use of these cultural units in the peace process of Northern Ireland and South Africa is clearly visible. It is one of the conclusions of this thesis that when the groups insist on using the sympathetic symbols of the conflict period in the peace process, the violence among the groups is potentially ready and observable at any moment. In this case, the use of new and positive peace symbols in the peace process affects positive peace positively whereas the use of old and biased symbols affects positive peace negatively.