İlaç endüstrisindeki yöneticilerin motivasyonel kararlılıklarının ve bireysel yenilikçiliklerinin iş performansına etkisi
The effects of motivational persistence and individual innovativeness of managers on work performance in the pharmaceutical industry
- Tez No: 518691
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, İşletme, Pharmacy and Pharmacology, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışan performansı işletmelerin başarılı olabilmeleri ve rekabet edebilmeleri için önemli bir faktördür. Küreselleşen dünyada rekabet üstünlüğünün sağlanmasında yenilikçiliğin ve motivasyonel kararlılığın çalışan performansını etkileyeceği düşünülmektedir. Birçok sektörle benzer şekilde, yenilikçilik, motivasyonel kararlılık ve çalışan performansı, ilaç gibi önemli bir ürünü üretip pazarlayan ilaç endüstrisinin de önemli unsurları arasında yer almaktadır. Bireysel yenilikçilik, yüksek performans için bir işletmenin temelini oluşturmakta, firmanın rekabet gücünü arttırmakta ve uzun vadeli başarıyı teşvik etmekte olup firma yenilikçiliği ile de ilişkili bulunmaktadır. Motivasyonel kararlılığın belirlenen hedefe ulaşmak ve başarılı olabilmek için önemli bir faktör olduğu görülmektedir. Bu bağlamda AR-GE'den stok kontrolüne, insan kaynaklarından pazarlamaya kadar her alanda gerek rekabetin gerekse insanlığa fayda yönünün yoğun olduğu ilaç endüstrisindeki yöneticilerin bireysel yenilikçiliklerinin ve motivasyonel kararlılıklarının tespit edilmesi ve bu faktörlerin iş performanslarına olan etkisi önem arz etmektedir. Bu çalışma ile işletmede stratejik kararlar alan ve diğer çalışanları yönlendiren, motive eden yöneticilerin bireysel yenilikçilikleri ve motivasyonel kararlılıkları belirlenmiş ve bu faktörlerin yöneticilerin performanslarına olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla Türkçe geçerlilik ve güvenirlikleri sırasıyla Sarıçam ve ark. (2014), Kılıçer ve Odabaşı (2010) ve Çöl (2008) tarafından yapılan Motivasyonel Kararlılık Ölçeği, Bireysel Yenilikçilik Ölçeği, Performans Ölçeği kullanılmıştır. Ölçme aracı internet ve e-mail yoluyla katılımcılara ulaştırılmıştır. 122 katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Elde edilen verilere açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda ilaç endüstrisindeki yöneticiler örnekleminde Bireysel Yenilikçilik Ölçeğinin değişime direnç, deneyime açıklık ve fikir önderliği alt boyutlarından oluştuğu, Motivasyonel Kararlılık Ölçeğinin tek boyutlu olduğu tespit edilmiş, Performans Ölçeğinin tek boyutlu yapısı doğrulanmıştır. Deneyime açıklık ve fikir önderliği alt boyutlarının yöneticilerin performanslarını olumlu yönde etkilediği, değişime direnç alt boyutunun ise performans üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca yöneticilerin motivasyonel kararlılıklarının da iş performansını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Employee performance is an important factor for businesses to succeed and compete. Innovativeness and motivational persistence are thought to affect employee performance in providing a competitive advantage in the globalizing world. Similar to many sectors, innovativeness, motivational persistence and consequently work performance are among the important elements of the pharmaceutical industry that produces and markets an important product such as a medicine. Individual innovativeness forms the basis of an enterprise for high performance, increases the competitiveness of the firm, promotes long-term success, and is also associated with firm innovativeness. Motivational persistence seems to be an important factor in achieving the target and succeeding. In this context, it is important to identify the individual innovativeness and motivational persistence of the managers in all areas from R&D to inventory control, from human resources to marketing departments and the effect of these factors on their work performance in the pharmaceutical industry who are important both for firm competition and benefit to humanity. In this study, the individual innovativeness and motivational persistence of managers who make strategic decisions and direct and motivate other employees in the business were determined and the effects of these factors on the performances of the managers were examined. For this purpose, Motivational Persistence Scale, Individual Innovativeness Scale, and Performance scale were used that the Turkish validity and reliability were made by Sarıçam et al. (2014), Kılıçer and Odabaşı (2010) and Çöl (2008), respectively. The measuring tool was delivered to the participants via internet and e-mail. Data from 122 participants were analyzed. Exploratory and confirmatory factor analysis, correlation and regression analysis were performed on the obtained data. In the result of the study, it was determined that the Individual Innovativeness Scale consisted the subdimensions of resistance to change, openness to experience and opinion-leading; Motivational Persistence Scale was unidimensional in the sample of the managers of the pharmaceutical industry, and the unidimensional structure of performance scale was confirmed. It has been found that openness to experience and opinion-leading sub-dimensions affected the performance of the managers positively and the resistance to change sub-dimension did not have a statistically significant effect on performance. It has also been determined that the motivational persistence of managers affected work performance positively.