Bireysel ve takım sporları branşlarını çalıştıran spor eğitmenlerinin sportmenlik düzeyleri ile duygusal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Studying the relationship between emotional i̇ntelligence and sportsmanship levels of sports trainers working with i̇ndividual and team sports
  1. Tez No: 907037
  2. Yazar: HASAN MİKAİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın amacı, bireysel ve takım sporlarını çalıştıran spor eğitmenlerinin sportmenlik düzeyleri ile duygusal zekâ arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada nicel gözlemi esas alan tasvir (tarama) modelinden yararlanılmıştır. Araştırma örneklemini 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılında Hatay ilinde aktif olarak spor eğitmenliği yapan (antrenör, beden eğitimi öğretmeni ve spor uzmanı) 430 spor eğitmeni oluşturmuştur. Analizlerde; bağımsız örneklem T testi, Pearson Korelasyon testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) testi, Tukey post hoc testi ve Tamhane's post hoc tahlilleri yapılmıştır. İnceleme neticesinde; spor eğitmenlerinin cinsiyet değişkenine göre iyi oluş ve duygusallık alt boyutlarında, yaş değişkenine bakarak iyi oluş, duygusallık ve sosyallik alt boyutlarında, hizmet yılı değişkenine göre iyi oluş, öz kontrol ve duygusallık alt boyutlarında eğitmenlik yaptığı branş değişkenine göre duygusallık alt boyutumda anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Sportmenlik yönelimi ve alt boyutlarıyla duygusal zekâ ve alt boyutları arasında anlamlı pozitif bir bağ olduğu tespitine varılmıştır. Spor eğitmenlerinin eğitmenlik yaptığı branş değişkenine göre bireysel sporlar ve takım sporlarında eğitmenlik yapan grup ayrı ayrı incelenmiş tüm gruplarda sportmenlik yönelimi ve alt boyutları, duygusal zekâ ve alt boyutları arasında anlamlı pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Spor eğitmenlerinin cinsiyet değişkenine göre kadın ve erkek spor eğitmenleri incelenmiş her iki grubun da sportmenlik yönelimi ve alt boyutları, duygusal zekâ ve alt boyutlarında anlamlı pozitif bağ bulunduğu tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to study the relationship between emotional intelligence and sportsmanship levels of sports trainers working with individual and team sports. The descriptive(scanning) research model based on quantitative observation is used in this study. The research sample consists of 430 sports trainers working actively as sports trainers(coach,physical education teacher) in Hatay in 2022-2023 education year. In analysises;Independent sample T test, Pearson correlation test,one way varitaion (Anova) test, Tukey post hoc test and Tamhane's post hoc tests are applied. As a result of the research: it is determined a significant difference in sports trainer's being good according to gender variant and lower emotional dimension, being good according to age variant, emotional and social lower dimension, being good according to how many years they work as sports trainers, self control and emotional lower dimesion and in the emotional lower dimension according to variant in which sports branch they are trainers. It is determined a significant positive relationship between spotsmanship inclination and the lower emotional dimension. The groups working as sports trainers in individual sports, team sports and both individual and team sports, according to sports branch variant in which they are trainers, are examined and it is determined that there is a significant positive relationship between spotsmanship inclination and the lower emotional dimension. Men and women sports trainers are examined according to the gender variant and it is determined that there is significant positive relationship between spotsmanship inclination and the lower emotional dimension in both groups.