Adli hemşireliğin bir çalışma alanı olarak olay yeri araştırma hemşireliği kavramına savcı, olay yeri personeli ve hemşirelerin bakış açılarının değerlendirilmesi
The place of the forensic nursing as a field of study in the evaluation of the viewpoints of the prosecutor, the occupational staff and the nurses for the concept of research nursing
  1. Tez No: 518731
  2. Yazar: NASİBE KIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Adli Hemşireliğin yeni bir alanı olacak olan Olay Yeri Araştırma Hemşireliği; Adli olaylarda soruşturma, bulguları toplama, delilleri koruma, mağdur ve maktulün hemşirelik bakımının sağlanması gibi konularda adli bilimcilerle ve kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışarak suç olayının çözümüne katkı sağlayacak olan kişilerdir (Kıvrak ve Denge 2017). Bu çalışma Türkiye' de Olay Yeri Araştırma Hemşireliğine kavramı konusunda savcı, olay yeri inceleme personeli ve hemşirelerin bakış açısının değerlendirilmesini hedeflemektedir. Çalışmaya 307 kişi katılmıştır. 199'u kadın, 108'i erkektir. Katılımcıların 193'ü hemşire, 63'ü cumhuriyet savcısı, 51'i olay yeri inceleme personelidir. Gönüllülük esasına dayalı iki farklı anket formu uygulanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 11,5 paket programı ile istatistiksel analizi yapılmıştır. Hemşirelerin, cumhuriyet savcılarının ve olay yeri inceleme personelinin şüpheli ölüm, cinsel istismar ve ihmal olaylarında Türkiye'de olay yeri araştırma hemşireliğine olan ihtiyacın olduğu görüşünün yaygın olmasıydı. Katılımcılar olay yeri araştırma hemşiresinin mahkemede tanık olduğunda delilin kaynağını oluşturacaklarına, hemşirelerin %83,5, cumhuriyet savcılarının %76,2, Olay yeri inceleme personeli ise %76,5 katılıyorum olarak değerlendirmiştir. Hemşirelerin topladıkları delillerle suçun ortaya çıkmasını hızlandırabilecekleri, hemşirelerin %88,2, cumhuriyet savcıların %79,4, Olay yeri inceleme personeli ise %80,4 katıldığını ifade etti. Şüpheli ölüm, ihmal ve istismar bulgularını daha hızlı ayırt edebileceklerini görüşüne hemşirelerin %77,1, cumhuriyet savcıların %55,6, Olay yeri inceleme personeli %72,5'i katılmışlardır. Olay yerine ulaşan ilk ekibin içinde olacak olan olay yeri araştırma hemşireleri fiziksel delillerin bozulmasını engelleyebilirler fikrine hemşirelerin %68,1, cumhuriyet savcılarının %63,5. Olay yeri inceleme personeli ise %64,7'si katılmıştır. Sonuç olarak Türkiye'de olay yeri araştırma hemşireliğine gereksinim olduğu düşünülmektedir. Bu gereksinimin giderilmesiyle suçun çözümüne katkı sağlanarak hukukun üstünlüğüne yeni bir anlam kazandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Crime scene investigation nursing will be a new area of Forensic Nursing. They are those who will contribute to the resolution of the crime by working together with forensic scientists and law enforcement officers in investigations, gathering findings, protecting the evidence, providing the victim and the victim nursing care in the judicial events (Kıvrak ve Denge 2017). In this study, level of information of Turkey's prosecutors, crime scene investigators and staff nurses on the concept of the crime scene investigation nursing was evaluated. 307 people (199 women, 108 women) participated in the study. 193 of the participants were nurses, 63 were prosecutors and 51 were crime scene investigators. Two different questionnaires based on volunteerism were applied. Statistical analysis of the data was performed with the IBM SPSS 11.5 package program. Participants considered widely, the contribution of crime scene investigation Nurses in the investigation of the prosecutor and crime scene investigation staff of the events with suspicious death, sexual abuse and neglect. Participants considered 83.5% of the nurses, 76.2% of the public prosecutors, 76.5% of the crime scene investigators agree that they would be the source of the evidence when the crime scene nurse witnessed it in the court. 88.2% of the nurses, 79.4% of the public prosecutors and 80.4% of the crime scene investigators participated in the nurses' accreditation of the nurses. 77.1% of the nurses, 55.6% of the public prosecutors and 72.5% of the crime scene staffs participated in the opinion that they could distinguish suspicious death, neglect and abuse from others more quickly. The idea of“Crime scene nurses who will be in the first team reaching the scene can prevent the physical evidence from being broken”was agreed in 68,1% of the nurses and 63,5% of the public prosecutors and 64.7% of the crime scene investigation personnel. As a result, we propose that crime scene investigation nursing is required in Turkey. By solving this requirement, solution of the crime can be easier and a new meaning will be given to the rule of law.