Cerrahi alan enfeksiyondan korunmada ameliyathane hemşirelerinin aldıkları önlemler
Precautions taken by operating room nurses protecting from surgcal area infections
- Tez No: 518730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırmamız, Haziran 2016-Ocak 2018 tarihleri arasında, ameliyathanede görev yapan hemşirelerin Cerrahi Alan Enfeksiyonlarından (CAE) korunmada aldıkları önlemleri belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmaya Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Alaşehir ve Salihli Devlet Hastaneleri ameliyathanelerinde görev yapan 59 hemşire katıldı. Araştırma bulguları literatüre uygun olarak hazırlanan anket formu ile toplandı. Verilerin analizi tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri ile sunulmuştur. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacı ile ki-kare analizi uygulanmıştır. Çalışmada 0,05' den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Analizler SPSS 22.0 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada, hemşirelerin %25' i sağlık meslek lisesi, % 29' u önlisans, % 38' i lisans ve % 7' nin lisansüstü düzeyde eğitim aldığı, katılımcıların %69' unun cerrahi el yıkamayı 3-5 dakika arası yaptığı tespit edilmiştir. Katılımcıların cerrahi alan enfeksiyonları ile ilgili eğitimi %60 ile hizmet içi eğitim programında, %29 ile kurs ve seminerlerde, %10' u ise eğitim almadığı görülmüştür. Ayrıca katılımcıların %95' nin Hepatit B aşısı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between June 2016 and January 2018 as a descriptive study to determine the precautions taken by nurses working in the operating room to protect from Surgical Area Infections (CAE). The study included 59 nurses working in Konya Selçuk Universty Medial Faculty Hospital, Alaşehir and Salihli State Hospitals in operating rooms. The research data were collected by a questionnaire developed in line with the literature information. The descriptive statistics of the data analysis have been presented with freguency, percent, mean standart deviation. Chi-square analysis was applied to determine the relation ship between categorical variables p values under 0.05 were considered statistically significent in the study. Analyzes were made with SPSS 22.0 package problem. In the study, it was determined that %25 of the nurses were in health vocational high school, %29 were associated degree students, %38 were undergraduated and %7 were educated at the graduate level and %69 of the participants had surgical handwashing in every 3-5 minutes. Participants education about surgical site infections was found to be %60 in the inservice training program, %29 in the courses and seminars and %10 in the training. It was also found that %95 of the participants were Hepaitis B vaccine.