Hemşirelerin basınç ülserlerini önlemeye yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of nurses' attitudes towards prevention of pressure ulcers
  1. Tez No: 518732
  2. Yazar: CANSU ERCAN EKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma hemşirelerin basınç ülserlerini önlemeye yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini Kasım 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul'da özel bir sağlık kuruluşunda çalışan, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 131 hemşire oluşturdu. Basınç Ülserlerini Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği (BÜÖYTÖ) uygulandı. Veriler, istatistik uzmanı tarafından bilgisayarda, IBM SPSS Statistics 24 (IBM SPSS,Türkiye) programı kullanılarak analiz edildi. Çalışmada veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) yanı sıra normal dağılımın incelenmesi için Kolmogorov - Smirnov dağılım testi kullanıldı. İstatistiksel analizlerde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Çalışmada sürekli BÜÖYTÖ güvenirlik katsayısı 0,610 olarak bulundu. Araştırmada hemşirelerin %16,8'i (n=22) Genel Yoğun Bakım, %6,9'u (n=9) Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım, %18,3'ü (n=24) Onkoloji Servisi, %42'si (n=55) Cerrahi Servisi, %16'sı (n=21) Dahiliye Servisi'nde çalıştığı, %54,2'ünün (n=71) mezuniyetinden sonra basınç ülserlerine yönelik bir eğitim aldığı, hemşirelerin %61,1'i (n=80) basınç ülseri olan hasta ile“Sık sık”karşılaştığı bulundu. Basınç ülseri ile her zaman karşılaşan hemşirelerin BÜÖYT ölçeği puanlarının daha yüksek olduğu saptandı (p0,05). Hemşirelerin sosyodemografik özellikleri ile BÜÖYTÖ puanları arasındaki ilişki istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was designed as a descriptive study to determine the attitudes of nurses to prevent pressure ulcers. The sample of the study consisted of 131 nurses working in a private hospital in Istanbul between November 2017 and January 2018, who agreed with the research criteria and agreed to participate in the research.“Attitude Towards Pressure Ulcer Prevention Instrument”was applied. The data by the statistical experts on computer, were analyzed using the program of IBM SPSS Statistics 24 (IBM SPSS, Turkey). When the data were evaluated in the study, descriptive statistical methods (Frequency, Percentage, Mean, Standard deviation) and Kolmogorov - Smirnov distribution test were used to examine the normal distribution.. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman correlation analysis were used for statistical analysis. In the study, the constant Attitudes Towars Pressure Ulcer Prevention Instrument reliability coefficient was found as 0,610. The work areas of nurses in the study: %16,8 (n=22) Intensive Care Unit, 18,3% (n = 24), %6,9 (n=9) Cardiovascular Surgical Intensive Care Unit, %18,3 (n=24) Oncology Service, 42% (n = 55) Surgical Service and %16 (n=21) Internal Disease Servise. In the study, 54.2% (n = 71) of the nurses were found to have received training in pressure ulcers after graduation, and 61.1% (n = 80) of the nurses were“frequently”met with patients with pressure ulcers. It was found that the Attitudes Towards Pressure Ulcer Prevention Instrument scale scores of the nurses who always met with the pressure ulcer were higher (p 0,05). The relationship between sociodemographic characteristics of nurses and Attitudes Towards Pressure Ulcer Prevention Instrument scale scores was not statistically significant (p> 0,05).