Lipopolisakkarit ile oluşturulmuş erken doğum modelinin epileptik aktivite, davranış ve öğrenme üzerine etkisi
The effect of lipopolisaccharide-induced preterm delivery on epileptic aktivity, behavior and learning
  1. Tez No: 518733
  2. Yazar: HAMİDE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç; Gebelik döneminde Lipopolisakkarit(LPS) enjeksiyonu ile erken doğumun tetiklenmesinin, genç-erişkin dönemde epileptik aktivite, davranış ve öğrenme üzerine etkisini araştırmayı planladık. Çalışmamızın bir diğer amacı vücudumuzda görev yapan hormonlar arasında en son keşfedilen endojen bir peptid olan Leptin'in LPS enjeksiyonu ile birlikte uygulanmasının bu parametreler üzerine olası etkilerini araştırmaktır. Yöntem; Lipopolisakkarit(LPS) enjeksiyonuyla oluşturulan erken doğum modelinde, doğan yavrularda geç dönemde epileptik aktivite, davranış ve öğrenme üzerine etkileri araştırılmak üzere gruplar; Grup1(naif), Grup2(SF), Grup3(LPS), Grup4(LPS+Leptin), Grup5(SF+PTZ), Grup6(LPS+PTZ),Grup7(LPS+Leptin+PTZ) olacak şekilde planlandı. Grupları oluşturmak için Wistar ırkı sıçanlar çiftleştirildikten sonra gebelik takibi yapıldı. Gebeliğin 15. ve 16. Gününde SF ve/veya Lipopolisakkarit-(200µg/kg) ve/veya LPS+Leptin(4mg/kg) enjeksiyonu uygulandı. Doğan yavrular gruplarına ayrılarak LPS ve LPS+Leptin uygulamasının postnatal 45.günde davranış ve öğrenme üzerine etkileri, lokomotor aktivite, pasif kaçınma ve morris-su-tankı testleri ile incelendi. Nöbet aktivitesinin değerlendirileceği gruplarda postnatal 45.günde PTZ(60mg/kg) enjeksiyonu ile epileptik aktive üzerine etkiler araştırıldı. Deneylerin son gününde dekapitasyon yapılarak kan örnekleri toplandı. Serum sitokin(TNF-alfa, IL-1B, IL-6, FGF-2, IFN-gama) ve Galanin düzeyleri ölçüldü. Bulgular; Lokomotor aktivite gruplar arasında değerlendirildiğinde Vertikal aktivite dışında, Stereotipik, Ambulatory, Distance ve Total Aktivite değerleri; Grup 3(LPS) de, Grup 1(Naif) ve Grup 2(SF)'ye göre hafif düşük olmakla birlikte istatistiksel anlamlı değildi, Grup 4(LPS+Leptin)'de tüm gruplara göre daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: We planned to investigate the effect of premature birth triggered with lipopolysaccharide injection (LPS) on epileptic activity, behavior and learning in young-adulthood. Another aim of our study is to investigate the possible effects of co-implementation of Leptin, an endogenous peptide discovered recently among the hormones that work in our bodies, with LPS injection on these parameters. Method: In the preterm delivery model induced by injection of lipopolysaccharide (LPS), the groups formed to investigate the effects of the offspring on epilepticactivity, behavior andlearningGroup1(naive),Group2(SF),Group3(LPS),Group4(LPS+Leptin),Group5(SF+PTZ),Group6(LPS+PTZ),Group7(LPS+Leptin+PTZ) as planned. To create groups, wistar rabbits were mated, followed by pregnancy follow-up. SF and / or Lipopolysaccharide-(200μg/kg) and/or LPS+Leptin (4mg / kg) injections were administered on the fifteenth and sixteenth day of the pregnancy. The effects of Group 3 and Group 4 administration on behavior and learning on postnatal forty-fifth day were examined by locomotor activity, passive avoidance and morris-water-tank tests. In groups evaluating seizure activity, effects on epileptic activity were investigated with PTZ (60mg / kg) injection on post-natal forty-fifth day. On the last day of the experiments, blood samples were collected by decapitation. Serum cytokines (TNF-α, IL-1, IL-6, FGF-2, IFN-gamma) and Galanin levels were measured. Results : When the locomotor activity is evaluated among the groups, Stereotypic, Ambulatory, Distance and Total activity values besides Vertical activity; Group 3 (LPS) was slightly lower than Group 1 (Naive) and Group 2 (SF) but not statistically significant, Group 4 (LPS + Leptin) was found to be higher than all groups.