Jessa atriyal fibrilasyon bilgi ölçeğinin (JAFBÖ) Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması ve atriyal fibrilasyonlu hastaların bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Turkish validity and reliability study of jessa atrial fibrillation knowledge questionnaire (JAKQ) and determining the knowledge levels of patients with atrial fibrillation
- Tez No: 518743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIF BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Jessa Atriyal Fibrilasyon Bilgi Ölçeğinin (JAFBÖ) Türkçe Geçerlilik Güvenilirlik Çalışması ve Atriyal Fibrilasyonlu Hastaların Bilgi Düzeylerinin Belirlenmesi Amaç: Bu çalışma Jessa Atriyal Fibrilasyon Bilgi Ölçeğinin (JAFBÖ) Türkçe geçerlilik güvenilirliğini değerlendirmek ve acil kliniğe başvuran Atriyal Fibrilasyonlu hastaların bilgi durumlarını tespit etmek amacıyla yapıldı. Yöntem: Ölçeğin geçerlilik ve güvenilirliğini değerlendirmek amacıyla metodolojik, hastaların bilgi durumlarını belirlemek için tanımlayıcı araştırma modeline uygun olarak yapılan araştırma, Aralık 2016- Haziran 2018 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Acil Kliniğine başvuran Atriyal Fibrilasyon tanısı almış, araştırmaya katılma ölçütlerini sağlayan hastalarla (n=175) yürütüldü. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Jessa Atriyal Fibrilasyon Bilgi Ölçeği (JAFBÖ)”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, ortalama, yüzdelik dağılımlar, varyans analizi, Kruskal Wallis Testi, Mann Whitney U Testi, ki-kare testi, faktör analizi, madde toplam korelasyonu için Pearson Korelasyon tekniği ve Cronbach alpha analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 71.69±10.15 olup, çoğunluğunun kadın (%56), evli (%91.4), ev hanımı (%54.3) ve orta gelir düzeyine (%73.7) sahip olduğu, ilde ikamet ettiği (%71.4) belirlendi. Hastaların %34.9'unun nefes darlığı şikayeti ile acile başvurduğu, %32.6'sının uzun süreli AF tanısı aldığı, %32.6'sının 1-5 yıldır AF'sinin devam ettiği, CHA 2 DS 2 VAS c skor ortalamalarının 3.73±1.78, HAS-BLED kanama skor ortalamalarının 2.50±1.45 olduğu görüldü. Ölçeğin yapı geçerliliğini belirlemek için yapılan açıklayıcı faktör analizi sonucunda üç boyutlu bir yapı gösterdiği ve faktör yüklerinin uygun aralıkta olduğu saptandı. Ölçeğin iç tutarlılık analizlerinde; Cronbach alfa katsayısının 0.84, madde-toplam 11 1) puan korelasyonlarının yeterli düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Turkish Validity and Reliability Study of Jessa Atrial Fibrillation Knowledge Questionnaire (JAKQ) and Determining the Knowledge Levels of Patients with Atrial Fibrillation Purpose: The purpose of this study is to assess the Turkish validity and reliability study of Jessa Atrial Fibrillation Knowledge Questionnaire (JAKQ) and determine the knowledge levels of patients with Atrial Fibrillation in the emergency clinic. Method: The study, which was conducted methodologically to assess the validity and reliability study of the scale and in descriptive research model to determine the knowledge levels of the patients, was carried out with patients (n=175), who were diagnosed with Atrial Fibrillation, applied to the Emergency Clinic of Atatürk University Research Hospital between December 2016 and June 2018, met the inclusion criteria of the study. While collecting the data,“Personal Information Form”and“Jessa Atrial Fibrillation Knowledge Questionnaire (JAKQ)”were used. Number, mean, percentage distribution, analysis of variance, Kruskal Wallis Test, Mann Whitney U Test, chi-square test, factor analysis, Pearson correlation technique for total item correlation and Cronbach alpha analysis were used to collect the data. Results: The average age of the patients included in the study was 71.69±10.15, most were female (56%), married (91.4%), housewife (54.3%) and middle class in terms of income level (73.7%), and resided in the city (71.4%). It was observed that 34.9% of the patients applied to the emergency clinic with the complaint of shortness of breath; 32.6% of the patients had a long-term AF diagnosis, 32.6% had an ongoing AF for 1- 5 years, their CHA 2 DS 2 VAS c mean scores were 3.73±1.78, and their HAS-BLED bleeding mean scores were 2.50±1.45. As a result of the explanatory factor analysis carried out for determining the construct validity of the scale, it was found that it showed a three-dimensional structure and the factor loads were in suitable intervals. In the internal consistency analyses of the scale, it was determined that the Cronbach's alpha coefficient was 13 1) 0.84, and the item-total score correlations were at sufficient level.