Kalp krizi geçiren hastalarda risk faktörleri bilgi düzeylerinin ve hastalık algısının değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors 'knowledge levels and disease situation in patients with heart crisis
- Tez No: 518744
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, kalp krizi geçiren hastalarda risk faktörleri bilgi düzeyi ile hastalık algısının belirlenmesini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini Liv Hospital'da Mart 2017 – Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul Liv Hospital'da tedavi görüp araştırmamıza katılmaya gönüllü olan ve kabul eden 108 hastadan oluşturdu. Araştırmaya katılan hastalara araştırmanın amacı açıklandı, sözlü onam alındı, çalışmaya gönüllü olarak katılımları sağlandı. Araştırmada Arıkan ve arkadaşları tarafından geliştirilen“Kardiovasküler Hastalılar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD)”, 1996 yılında Weinmann 'ın geliştirdiği geçerlik ve güvenirlik testi Kocaman ve arkadaşları tarafından (2007) yapılmış ''Hastalık Algısı Ölçeği'' ve araştırmaya katılan hastaların sosyo-demografik bilgilerini içeren“Bilgi Formu”kullanıldı. Araştırmada elde edilecek veriler SPSS (22) (Statistical Package For Social Science) paket program kullanılmak üzereelektronik ortamda analizleri yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uyup uymadığı; Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirilmesinin ardından, verilerin normal dağılıma uyması durumunda parametrik testler (Tek Örneklem t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Ki Kare Analizi, Spearman's Korelasyon Analizi); verilerin normal analize uymaması durumunda ise; non-parametrik testler ( Mann Whitney U Testi, Kruskall Wallis Testi, Pearson Korelasyon Analizi) kullanıldı. Verilerin tanımlayıcı analizinde; ortalama, standart sapma ve yüzdelik dağılım metodları kullanıldı. Araştırma da hastaların KARRİF-BD ortalamasının medyana yakın ve HAÖ alt ölçek boyutlarından süre (akut/kronik), sonuçlar, tedavi kontrolü, hastalığı anlayabilme, duygusal temsiller, risk faktörleri, bağışıklık ve kaza veya şans boyutlarında medyanın altında, kişisel kontrol, süre(döngüsel) ve psikolojik atıflar boyutunda medyanın üstünde puan aldıkları tespit edildi. Yaş, cinsiyet, vardiyalı çalışma gibi faktörlerde istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05). Anahtar kelimeler; Kalp krizi, risk faktörleri, bilgi düzeyleri, hastalık algısı
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF RISK FACTORS 'KNOWLEDGE LEVELS AND DISEASE SITUATION IN PATIENTS WITH HEART CRISIS Risks of knowing about risk perceptions are planned as informative measurement descriptors. The sample of the study consisted of 108 patients who were treated at Liv Hospital between March 2017 and February 2018 and who agreed to participate in the study. The purpose of investigating the illnesses involved in the research was explained, verbal approval was given, and volunteer participation was provided. Explanation of the purpose of investigating the diseases participating in the investigation they were verbally acknowledged, volunteered to participate in the work. Developed by Arıkan et al.“Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Level (CARRIB-BD)”,It was developed by Weinmann in 1996. Validity and reliability were performed by Kocaman et al. (2007). The“Sense of Disease Scale”and the“Information Form”containing the socio-demographic information of the patients participating in the study were used. The data obtained in the study were analyzed on a computer using SPSS 22 (Statistical Package For Social Science) package program. The Kolmogorov Smirnov test was used to assess whether the data were appropriate for normal distribution.Parametric tests (Single Sample t-test, One-way ANOVA, Chi Square Analysis, Spearman's Correlation Analysis) were used in the case of normal distribution compliance of the data. In the event that the data are appropriate for normal analysis; non-parametric tests (Mann Whitney U Test, Kruskall Wallis Test, Pearson Correlation Analysis) were used. In the descriptive analysis of the data; average, standard deviation and percentile distribution methods were used. The research also showed that the CARRIEF-BD average of patients was lower than the median, personal control, duration (cyclic), duration (acute / chronic), outcome, treatment control, understanding of illness, emotional representation, risk factors, ) and scores on the media in terms of psychological attributions. There was no statistically significant correlation between factors such as age, sex, and shift work (p> 0.05). Keywords; Heart attack, risk factors, knowledge levels, disease percepti