Mastik asfalt üretiminde pomza, perlit ve ahlat taşı agregasının kullanılabilirliği
Usability of pumice, perlite and ahlat stone aggregate in mastic asphalt production
  1. Tez No: 518757
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULREZZAK BAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, taş mastik asfalt (TMA) üretiminde; pomza, Ahlat taşı ve perlitin kullanılabilirliği araştırılmıştır. TMA üretimi ön çalışmasında; pomza, Ahlat taşı ve perlite Los Angeles aşınma testi uygulanmıştır. Aşınma kaybı oranı, pomza için % 73, Ahlat taşı için % 78 ve perlit için % 67 bulunmuştur. Ön çalışma sonuçlarına göre; pomza, Ahlat taşı ve perlit, TMA üretiminde iri agrega olarak kullanılamazlar. Çalışmanın ikinci aşamasında, TMA üretiminde; pomza, Ahlat taşı ve perlitin filler olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu ikinci aşamada 4 farklı tip TMA üretimi yapılmıştır. Bazalt-TMA üretiminde; karışımda iri agrega, ince agrega ve filler olarak bazalt kullanılmıştır. Pomza-TMA üretiminde, karışımda iri ve ince agrega olarak bazalt, filler olarak pomza kullanılmıştır. Ahlat taşı-TMA üretiminde, karışımda iri ve ince agrega olarak bazalt, filler olarak Ahlat taşı kullanılmıştır. Perlit-TMA üretiminde karışımda iri ve ince agrega olarak bazalt, filler olarak perlit kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, bazalt-TMA stabilite değeri 979 kg, akma değeri 2,88 mm bulunmuştur. Pomza-TMA stabilite değeri 940 kg, akma değeri 3,24 mm bulunmuştur. Ahlat taşı-TMA stabilite değeri 965 kg, akma değeri 3,20 mm bulunmuştur. Perlit-TMA stabilite değeri 937 kg, akma değeri 3,19 mm bulunmuştur. Çalışma sonucuna göre bu değerler, TMA şartname limitleri için yeterlidir.
Özet (Çeviri)
In this study; it was investigated the usability of pumice, Ahlat stone and perlite in stone mastic asphalt (SMA) production. In the preliminary of SMA production study; pumice, Ahlat stone and perlite were tested for Los Angeles abrasion. Los Angeles abrasion rate was found to be 73% for pumice, 78% for Ahlat stone and 67% for perlite. According to preliminary study results; pumice, Ahlat stone and perlite cannot be used as coarse aggregate and fine aggregate in SMA. In the second phase of SMA production study; it was investigated the usability of pumice, Ahlat stone and perlite as filler in SMA. In this second phase, 4 different types of SMA production were made. In the production of Basalt-SMA; basalt was used as coarse, fine aggregates and filler in the mixture. In the production of Pumice-SMA; basalt was used as coarse and fine aggregate, but pumice was used as filler. In the production of Ahlat Stone-SMA; basalt was used as coarse and fine aggregate, but Ahlat stone was used as filler. In the production of Perlite-SMA; basalt was used as coarse and fine aggregate, but perlite was used as filler. As a result of the study, Basalt-SMA stability and flow values were found to be 979 kg and 2.88 mm. Pumice-SMA stability and flow values were found to be 940 kg and 3.24 mm. Ahlat stone-SMA stability and flow values were found to be 965 kg and 3.20 mm. Perlite-SMA stability and flow values were found to be 937 kg and 3.19 mm. According to study results; these values were adequate for SMA specification limits.