Pediatri hemşirelerinin iş yaşam kalitelerinin, tükenmişlik ve öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin işten ayrılma niyetine etkisi
The effects of pediatric nurses' quality of working life, level of burnout and learned strength on the intentions to leave
- Tez No: 518756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma; Pediatri hemşirelerinin iş yaşam kalitesi, tükenmişlik ve öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin hemşirelerin işten ayrılma niyetine etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Çalışma İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi pediatri birimlerinde, T.C Sağlık Bakanlığı Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi pediatri birimlerinde, Dokuz Eylül Üniversitesi Nevvar Salih İŞGÖREN Çocuk Hastanesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi'nde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 268 hemşire ile yapılmıştır. Çalışma Temmuz 2017-Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler Hemşireleri Tanıtıcı Sosyo-demografik Veri Toplama Formu, İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği, Hemşirelik İş Yaşam Kalitesi Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı veriler sayı, yüzde ve ortalama ile, değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile, değişkenlerin işten ayrılma niyetini yordama durumu ise çoklu regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Değişkenlerin modele alınıp alınmayacağına karar vermede çoklu bağıntı testi (multicollinearity testi) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted in order to determine the effects of work life quality and burnout and learned resourcefulness level on pediatric nurses' leave of employment intention. Method: The study was conducted with 268 nurses, who accepted to participate in the study and work in pediatric units of Ministry of Health University of Health Sciences Tepecik Training and Research Hospital, pediatric units of T.R Ministry of Health Cigli Regional Training Hospital, Dokuz Eylul University Nevvar Salih ISGOREN Children's Hospital and Ege University Faculty of Medicine Children's Hospital. The study was conducted between July 2017 and July 2018. Data were collected by using Nurse Introductory Socio-demographic Data Collection Form, Nursing Work Life Quality Scale, Maslach Burnout Inventory and Learned Resourcefulness Scale. In data evaluation process, data were evaluated by figures, percentages and averages, connection between variables were evaluated by Pearson correlation coefficient and variable's prediction of leave of employment intention was evaluated by multiple regression analysis. While deciding on whether variables will be taken as models, multicollinearity test was used.