Taş mastik asfalt imalatında mineral filler malzemesi olarak yüksek fırın cürufunun kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of blast furnace slag as mineral filler material in stone mastic asphalt manufacturing
  1. Tez No: 942413
  2. Yazar: FATİH SALTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN MEMİŞOĞLU APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünya genelinde sanayinin gelişimi ve nüfusun hızla artmasıyla birlikte kentleşme oranı da artmaktadır. Kentleşme sürecinin vazgeçilmez bir unsuru olarak ulaşım ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde ulaşımın kahir ekseriyeti karayolu taşımacılığı ile sağlanmaktadır. Kara yollarında hem trafik güvenliğinin hem de sürüş konforunun artırtılabilmesi için kara yolu üstyapısı tabakası yeterli stabiliteyi sağlayacak kalınlıkta asfalt tabakası ile kaplanmaktadır. Karayolu üstyapı aşınma tabakası olarak kullanılan Taş Mastik Asfalt imalatında kullanılan bazalt kayacının sınırlı rezerve sahip olması nedeniyle ve ülkemizde demir cevherinin işlendikten sonra atık malzeme olarak ortaya çıkan yüksek fırın cürufunun Taş Mastik Asfalt üretiminde mineral filler malzemesi olarak kullanılabilmesi hem ekonomik açıdan hem çevresel hem de rezerv kıtlığının giderilmesi açısından önemlidir. Yüksek fırın cürufu, demir veya çelik üretimindeki eritme işlemi sırasında, eritilen metalin yüzeyinde birikerek oluşan yüzey artıklarıdır. Bu artıklar, yüksek sıcaklıklarda sıvı hale gelen metalin soğuması sırasında çökelir ve katı hale geçer. Bu çalışmada Taş Mastik Asfalt karışımlarda kaba ve ince agrega olarak granodiyorit agregası kullanılmıştır. Mineral filler malzemesi olarak ülkemizde bol miktarda atık malzeme olarak bulunan öğütülmüş yüksek fırın cürufu kullanılmıştır. Yüksek fırın cürufunun TMA karışımındaki dayanıma etkisinin kıyaslanabilmesi için Tekirdağ Saray ilçesinde bulunan Safalan taş ocağından temin edilen agregalardan hazırlanmış TMA dizaynı kullanılmıştır. Bitüm oranı %5,7 %6,2 %6,5 %6,7 ve %7 olan briketlerden her farklı yüzde için 3'er adet hazırlanıp Marshall dizayn metodu kullanılarak yapılan diyaznda optimum bitüm oranı %6,30 olarak bulunmuştur. Ayrıca hazırlanan briketlere yapılan İndirekt çekme mukavemeti 88,1 ve Schellenberger bitüm süzülme deneyleri uygulanmış sonuç 0,026 bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre yüksek fırın cürufunun alternatif mineral filler malzemesi olarak kullanılmasında herhangi bir olumsuz sonuca rastlanmamıştır ve yüksek fırın cürufunun mineral filler malzemesi olarak kullanılan granodiyorit agregasına alternatif mineral filler malzemesi olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of industry and the rapid increase in population worldwide, the rate of urbanization is also increasing. The need for transportation emerges as an indispensable element of the urbanization process. The vast majority of transportation worldwide is provided by road transportation. In order to increase both traffic safety and driving comfort on highways, the highway superstructure layer is covered with an asphalt layer thick enough to provide sufficient stability. Since the basalt rock used in the production of Stone Mastic Asphalt, which is used as a highway superstructure wear layer, has limited reserves, and the blast furnace slag, which is produced as a waste material after the processing of iron ore in our country, can be used as a mineral filler material in the production of Stone Mastic Asphalt, it is important both economically and environmentally and in terms of eliminating reserve scarcity. Blast furnace slag is the surface residues that accumulate on the surface of the melted metal during the melting process in iron or steel production. These residues precipitate and turn into solid form during the cooling of the metal that has become liquid at high temperatures. In this study, granodiorite aggregate was used as coarse and fine aggregate in Stone Mastic Asphalt mixtures. Ground blast furnace slag, which is abundantly available as a waste material in our country, was used as a mineral filler material. In order to compare the effect of blast furnace slag on the strength of the TMA mixture, a TMA design prepared from aggregates obtained from Safalan quarry in Saray district of Tekirdağ was used. In the design made using Marshall design method, 3 pieces of briquettes with bitumen ratios of 5.7%, 6.2%, 6.5%, 6.7% and 7% were prepared for each different percentage and the optimum bitumen ratio was found to be 6.30%. In addition, indirect tensile strength of 88.1 and Schellenberger bitumen percolation tests were applied to the prepared briquettes and the result was found to be 0.026. According to the findings obtained, no negative results were encountered in the use of blast furnace slag as an alternative mineral filler material and it was concluded that blast furnace slag can be used as an alternative mineral filler material to granodiorite aggregate used as a mineral filler material.