Üç boyutlu yonga-üstü-ağ (3B-YÜA) mimarileri için eşleme yöntemleri
Mapping methods for three dimensional network-on-chip (3D-NOC) architectures
- Tez No: 518827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Teknolojinin ilerlemesi ve uygulamaların ihtiyaçlarının artması ile yonga içindeki çekirdek sayısı hızlı bir artış göstermiştir. Bu durum tasarımcıları Yonga üstü Ağ (YüA) modeli gibi yeni iletişim teknolojileri icat etmeye yöneltmiştir. Bütünleşmiş devre üretimindeki gelişmeler, üç boyutlu YüA (3B YüA) uygulamalarına da olanak sağlamıştır. 3B YüA mimarilerinin avantajları 2B karşılığına göre fazladır. 3B YüA'lar daha düşük alana, daha yüksek verim ve performansa ve daha az enerji tüketimine sahiptir. Ancak 3B YüA mimarileri otomasyon algoritmalarından yoksundurlar. Önemli tasarım sorunlarından birisi de verilen uygulama bileşenlerini örgü tabanlı 3B YüA mimarisi üzerine eşleme problemidir. Bu tez çalışmasında, örgü tabanlı 3B YüA mimariler için bir sezgisel eşleme algoritması olan CastNet3D yöntemi önerilmiştir. CastNet3D algoritması, uygulamada birbiriyle çok iletişim kuran düğümleri, aralarında yatay bağlantılara göre daha hızlı ve daha az enerji tüketen dikey bağlantılar olacak şekilde yerleştirmeye çalışmaktadır. Ayrıca eşleme problemi için geliştirilen benzetimli tavlama (BT) tabanlı SA3D algoritması da sezgisel yöntemi meta sezgisel yöntem ile karşılaştırmak için önerilmiştir. CastNet3D algoritması SA3D ve iki adet 2B YüA algoritması ile birçok kıstasa göre karşılaştırılmıştır. Alınan sonuçlar CastNet3D'nin çok kısa sürede enerji tüketimi açısından daha iyi eşlemeler elde ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The number of cores in the chip has shown a rapid increase with the advancement of technology and the increased needs of applications. This led designers to invent new communication technologies such as Network-on- Chip (NoC) paradigm. Advances in integrated circuit fabrications even allowed three-dimensional NoC (3D-NoC) implementations. 3D-NoC architectures have more advantages than its 2D counterpart. 3D-NoCs have a lower area, higher efficiency and performance and lower energy consumption. However, they lack the design automation algorithms. An important design problem for a given application is mapping it on 3D-NoC topology. In this thesis, we propose a heuristic mapping algorithm, called CastNet3D, for mesh-based 3D-NoCs. The algorithm tries to utilize vertical links for communicating nodes as much as possible since they are faster and less energy consuming than horizontal ones. Simulated annealing based algorithm (SA3D) for the mapping problem is also proposed to compare the heuristic method with the metaheuristic method. CastNet3D has been compared against SA3D and two 2D-NoC algorithms on several benchmarks. The results show that CastNet3D obtains better mappings in terms of energy consumption most of the time in a very short time.