Essays on modelling and analysis of purchasing process for producers
Essays on modellıng and analysıs of purchasıng process for producers
- Tez No: 518838
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez, üreticilerin tedarik süreçlerindeki farklı uygulamaları ve olguları ele alan üç ayrı çalışmadan oluşmaktadır. İlk iki çalışmada, grup satın alma ve e-ihale uygulamalarının kullanıldığı bir durum göz önünde bulundurulmuş ve bu iki uygulama incelenmiştir. Bu bağlamda, ilk çalışmada, bir grup satın alma organizasyonun, talep ve fiyat belirsizliği altında bir dizi alıcı ve tedarikçi ile çalıştığı tedarik zinciri ele alınmıştır. Ele alınan bu tedarik zinciri için iki periyotlu stokastik model geliştirilmiştir. Geliştirilen model kullanılarak, sistemdeki taraflara ait en iyi kararlar analitik olarak elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar bir grup satın alma organizasyonun alıcılar ve tedarikçiler arasında aracı bir kurum olarak faaliyet gösterirken kar edebileceğini ve bu iki tarafın, talep ve fiyat risklerini etkin bir şekilde yönetmelerine yardım edebileceğini göstermiştir. İkinci çalışmada, kurumsal müşterileri için e-ihale çözümleri sunan aracı bir firmadan toplanan bir veri kümesi incelenmiştir. Bu incelemeyle, ürün kategorisinin, 2008 küresel finansal krizinin, ihale formatının, teklif veren tedarikçi sayısının, grup satın almanın, sözleşme türünün ve çevrimiçi ihale platformu mülkiyetinin ters ihalelerden elde edilen alıcı fazlasını nasıl etkiledikleri ortaya konulmuştur. Ayrıca, üçüncü çalışmada, sürekli gözden geçirilebilen kesik materyal akışına sahip bir üretim/envanter sistemi satış ve alış fiyatlarının ilintili olduğu ve dalgalandığı bir çevre göz bulundurularak incelenmiştir. Bu incelemede, sistemdeki hammadde ve talep gelişleri arasındaki sürelerin ve üretim zamanlarının üstel dağılıma uydukları kabul edilmiştir. İncelenen sistem bir Markov karar süreci olarak modellenmiş ve sisteme ait en iyi satın alma, üretim ve satış stratejilerinin duruma bağlı eşik politikaları olduğu analitik olarak ispat edilmiştir. çalışmada değişim eğrilerine ilişkin yapısal özellikler de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three essays that address various practices and phenomena in the procurement processes of the producers. In the first two essays, we examine the group purchasing and e-auction practices by considering an industrial case. Specifically, in the first essay, we study a supply chain in which a group purchasing organization works with a set of buyers and suppliers under demand and price uncertainty. For the studied supply chain setting, we develop a two-period stochastic model and analytically derive the optimal decisions for all parties in the market. The results indicate that a group purchasing organization helps buyers and suppliers to mitigate demand and price risks effectively while collecting a premium by serving as an intermediary between them. In the second essay, we empirically examine a unique dataset collected from a third-party firm offering e-auction solutions for its corporate customers. With this effort, we provide an understanding of how the product category, the 2008 global financial crisis, the auction format, the number of bidders, the group purchasing, the contract type, and the auction platform ownership affect the buyer surplus achieved in the reverse auctions. Additionally, in the third essay, we study the purchasing, production, and sales policies for a continuous-review discrete material flow production/inventory system with fluctuating and correlated purchasing and sales prices, exponentially distributed raw material and demand inter-arrival times, and processing times. We model the system as a Markov decision process and analytically prove that the optimal purchasing, production, and sales strategies are state-dependent threshold policies. Additionally, the structural properties of the switching curves are established.