Helleborus orientalis ekstraktlarının biyolojik ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of biological and chemical properties of Helleborus orientalis extracts
- Tez No: 518856
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE ELİF KORCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Kimya, Mikrobiyoloji, Biology, Chemistry, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Son yıllarda yapılan çalışmalarda Helleborus türleri önemli sekonder metabolitler üretme potansiyelleri nedeniyle fitokimyasal araştırmaların konusu olmuştur, ancak Helleborus orientalis türü ile yapılan çalışmaların birkaç tane ile sınırlı olduğu görülmüştür. Bu nedenle Türkiye'de Kuzey Anadolu bölgesinde doğal olarak yetişen H. orientalis bitkisinin metanolik ekstraktlarının toplam fenolik, toplam flavonoid ve antioksidan içerikleri, fourier dönüşümlü kızılötesi spektrometresi, sıvı kromatografi kütle spektrometresi, yüksek performanslı sıvı kromatografisi analizi ve antimikrobiyal aktivitesi incelenmiştir. Yapraklarının metanol ekstraktı ile toplam antioksidan, oksidan seviyeleri comet testi ile DNA hasarı üzerine aktivitesi incelenmiştir. Bitkinin köklerinin sulu ve etanolik ekstraktlarının herbisidal etkisini tespit etmek amacıyla çimlenme üzerine aktivitesi belirlenmiştir. H. orientalis bitkisinin çiçek ve yaprak kısmı yüksek fenolik ve flavonoid maddeler içermektedir ve yüksek antioksidan özelliklere sahiptir. Sıvı kromatografi kütle spektrumu analizlerinde yaprakta hellebrigen, köklerinde helleborin, ve hellebrigen, gövdelerinde hellebrin ve çiçeklerinde hellebrin ve helleborin varlığı tespit edilmiştir. H. orientalis'in yaprak ekstraktının DNA hasarını ve toplam oksidan düzeylerini azalttığı, toplam antioksidan düzeyini arttırdığı görülmüştür. Bitkinin kök, gövde, yaprak ve çiçek kısmı Candida glabrata'da antifungal aktivite gösterirken, kök kısmı da Enterococcus faecalis ATCC 51289'de antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Bitki köklerinin sulu ekstraktlarıının çimlenmeyi inhibe ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, Helleborus species have been the subject of phytochemical investigations because of their potential to produce important secondary metabolites, but studies with Helleborus orientalis have been limited to a few. Therefore, methanolic extracts of H. orientalis plant naturally growing in the north of Turkey, the total phenolics, total flavonoid and antioxidant content, fourier transform infrared spectrometry, liquid chromatography mass spectrometry, high performance liquid chromatography analysis and antimicrobial activity was examined. The total antioxidant and oxidant levels of the methanol extracts of leaves were examined and the effects on DNA damage by commet assay test were examined. The activity on germination was determined to determine the herbicidal effect of the root extracts of the plant. The flower and leaf part of H. orientalis plant contains high phenolic and flavonoid substances and has high antioxidant properties. Hellebrigen in the leaves of plants, helleborin and hellebrigen in their roots, hellebrin in their bodies and hellebrin and helleborin in their flowers were determined by liquid chromatography mass spectrum analysis. Leaf extract of H. orientalis has been shown to increase total antioxidant levels while decreasing DNA damage and total oxidant levels. While the root, stem, leaf and flower part of the plant showed antifungal activity in Candida glabrata, the root part of the plant showed antimicrobial activity in Enterococcus faecalis ATCC 51289. It has been observed that aqueous extracts of plant roots inhibit germination.