Akciğer kanserli hastalarda preoperatif dönem nütrisyon desteğinin postoperatif dönem üzerine etkisi
Effect of preoperative nutritional support on postoperative period in patients with lung cancer
  1. Tez No: 518862
  2. Yazar: SEVDA KALAFAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma Küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) nedeniyle operasyon planlanan hastalarda preoperatif dönem nütrisyonel desteğin postoperatif morbidite, mortalite, yatış süresi üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1Ocak- 31Aralık 2017 tarihleri arasında 181 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaların %81,2'si erkek, %18,8'i kadın; yaş ortalamaları 59,74±8,9 idi. Hastaların BKİ ortalaması 25,33±3,87 kg/m², yağsız doku kütlesi ortalaması 56,86±8,2 kgdı. Hastaların %52,5'inin NRS 2002 skoru 2 iken; %30,4'ünün 3, %12,7'sinin 4, %4,4'ünün 5 idi. Hastaların %38,1'inde komplikasyon gelişirken; majör komplikasyon görülme oranı %18,8 idi. Ortalama yatış süresi 7,67±5,87 gündü. NRS 2002 skorlamasına göre 5 alanların %62,5'inde (n=5) komplikasyon gözlenirken, bu oran 4, 3, 2 puan alanlarda sırası ile %39,1'inde (n=9), %21,8 (n=12), %45,3 (n=43) idi(p=0,016). Komplikasyon gelişimini DM'nin 7,2 kat(p=0,001), göğüs duvarı rezeksiyonu 5,1 kat(p=0,029), NRS 2002 skorlamasında 2 alarak nütrisyonel destek almamak 2,7(p=0,02), 5 almanın ise 8,7 kat(p=0,02) arttırdığı saptandı. Pnömonektomi 4,6 kat(p=0,001), göğüs duvarı rezeksiyonu 7,8 kat(p=0,003), destek tedavisi almamak ise 10,1 kat(P=0,003) majör komplikasyon gelişimini arttırmaktaydı.Sonuç olarak; nütrisyonel destek alan hastalarda komplikasyon görülme sıklığı anlamlı olarak azalmakta, hastane yatış süresi kısalmakta, postoperatif 1. ayda albumin kaybı daha az olmaktadır. Major kompikasyon gelişimini etkileyen göğüs duvarı rezeksiyonu, pnömonektomi ve destek tedavisi alma durumlarından sadece destek tedavisi alma klinisyen tarafınca düzenlebilmektedir. Bu nedenle genişletilmiş akciğer rezeksiyonu uygulanacak hastaların, ön değerlendirme testleri ile beslenme düzeyi yeterli bulunmasına rağmen, destek tedavisine alınmasını önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of preoperative nutritional support on postoperative morbidity, mortality, and length of stay in patients planned to undergo surgery for non-small cell lung cancer (NSCLC). The study was carried out on 181 patients between January 1 - December 31, 2017 in Yedikule Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital. 81.2% of the patients were male, mean age was 59.74±8.9 years. The mean BMI was 25.33±3.87kg/m², and the mean lean body mass was 56.86±8.2kg. 52.5% of the patientshad NRS 2002 score of 2; %30,4 had 3, 12.7% had 4, 4,4% had 5.In 38.1% of the patients complications occurred; major complication rate was 18.8%. Mean hospitalization time was 7,67±5,87 days. 62.5%(n=5) of score 5 patients developed complications, and 39.1%(n=9), 21.8%(n=12) and 45.3%(n=43), respectively of score 4, 3 and 2(p=0.016). Complication rate was found to be 7.2 times for DM (p=0,001), 5.1 times for chest wall resection (p=0,003), 2.7 times for score 2 with no nutritional support (p=0,002) and 8.7 times for score 5(p=0,02). Pneumonectomy, chest wall resection, non-supportive care increased development of major complication 4.6 times, 7.8 times, 10.1 times respectively(p=0,001 p=0,003 p=0,003). Finally; in patients receiving nutritional support, incidence of complications were significantly reduced, hospitalization time was shortened, and loss of albumin was less in the first postoperative month. Factors affecting development of major complications, only nutritional support can be regulated by the clinician. Therefore, we recommend patients who undergo extended lung resection should receive supportive treatment, even though their pre-evaluation tests and nutrition level are adequate.