Sternum morfolojisi ve komşu yapılar ile ilişkisi
Sternum morphology and relation to adjacent structures
- Tez No: 518870
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sternum ve toraks anatomisi, şimdiye kadar çeşitli yöntemlerle incelenmiştir. Elde edilen MDBT görüntülerinde çeşitli morfometrik ölçümler yapıldı, kemikleşme, varyasyonlara ve önemli yapıların seviyelerine bakıldı. Çalışmada Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi PACS arşivindeki boyun travması ve operasyonu geçirmemiş farklı yaş gruplarındaki (0-9, 10-19, 20-29, 30-39, 40-49, 50-60, 60↑) 700 kişinin MDBT toraks bölgesi görüntüleri kullanıldı. Aksiyel kesitteki BT görüntüleri VRT yöntemiyle 3D görüntüler haline getirilerek incelendi. Bu görüntüler üzerinden ölçümler (uzunluk, genişlik, Louis açısı, seviye, kemikleşme, varyasyonlar) alındı. Ölçümler yaş grupları ve cinsiyete göre karşılaştırıldı. Sternum'un erkeklerde kadınlara göre daha uzun, geniş ve kalın olduğunu tespit edildi. Manubrium ve corpus sterni arasındaki kemikleşmenin 0-9 yaşlarında başlayıp 30-39 yaşları arasında tamamlandığı cinsiyet farklılıklarının olmadığı tespit edildi. Proc. xiphoideus ve corpus sterni arasındaki kemikleşmenin 0-9 yaşlarında başladığı 50-59 yaşlarında tamamlandığı ve cinsiyet farklılaşmasının olmadığı tespit edildi. Corpus sterni üzerinde %5.1 oranında, proc. xiphoideus üzerinde %11.7 oranında foramen olduğu görüldü. Proc. xiphoideus'un %77'sinin corpus sterni ile aynı doğrultuda, %24'ünün ventrale deviye olduğu, proc. xiphoideus tiplendirmesinde ise %45.1'i Tip 1, %47.9'u Tip 2, %7'si Tip 3 olarak tespit edildi. Cerrahi açıdan önemli yapıların seviyeleri belirlendi. Toraks anatomisini bilmek cerrahi müdahaleler için önem arz etmektedir. Çalışmanın klinik ve temel bilimler için önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The anatomy of the thoracic and thorax has been examined with the methods of evaluation. Variations and levels of important structures were evaluated. In the study, MDBT thorax region images of 700 persons in different age groups (0-9, 10-19, 20-29, 30-39, 40-49, 50-60, 60 ↑) in Selçuk University Medical Faculty Hospital PACS archives It was used. The axial views of the CT images were converted into 3D images by VRT method. Measurements (length, width, Louis angle, level, ossification, variations) were taken from these images. Measurements were compared according to age groups and sex. Sternum was found to be longer, wider, and thicker than females in males. The ossification between the manubrium and the corpus sterni was found to have no gender differences between 0-9 years old and between 30-39 years old. Proc. The ossification between xiphoideus and corpus sterni was completed at the age of 50-59, beginning at 0-9 years of age, and there was no gender differentiation. Corpus sterni on proc rate of 5.1%. It was observed that the rate of foramen was 11.7% on xiphoideus. Proc. xiphoideus 77% of the were in the same direction as the corpus sternum, and 24% were ventricular. In the type of xiphoideus, 45.1% were identified as Type 1, 47.9% as Type 2, and 7% as Type 3. The levels of important structures in terms of surgery were determined. Knowing the anatomy of the thorax is important for surgical interventions. We think that working is important for clinical and basic sciences.