İstanbul'da bilinen diyabeti olmayan bir popülasyonda beslenme biçimi, beden kitle indeksi ve yaşla artaryel damar basıncının ilişkileri
Relationship between nutrition, the body mass index and arterial blood pressure with age of non-diabetic population in istanbul
  1. Tez No: 518869
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSREV HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Şişli Aile Sağlık Merkezi'ne gelen diyabet hastası olmayan, yaşları 20 ve üzeri olan 99'u kadın, 101'i erkek bireylerde yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, beslenme alışkanlıkları, Beden Kitle İndeksi ve bel çevresinin diyastolik ve sistolik kan basıncına etkilerinin değerlendirilmesi ile bel çevresi ve BKİ değerlerinin cinsiyet, yaş grubu ve beslenme alışkanlıklarıyla ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya katılan bireyler, kadın ve erkek olarak yaşlarına göre 20-40, 41-60 ve 61 ve üzeri olarak üç gruba ayrılmıştır. Katılımcılara yemek yeme alışkanlıkları ve beslenme durumu ile ilgili bilgilerini içeren anket formu ile bir günlük besin tüketim sıklığı formu uygulanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri tarafımızdan sağlanmış, sistolik ve diyastolik kan basıncı bilgileri çalıştığımız sağlık kuruluşundan temin edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 22.0 Paket programı, verilerin değerlendirilmeside Independent Samples Test, Pearson korelasyon analizi, Ki-Kare testi ve Varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Erkeklerde artan BKİ oranı sistolik ve diyastolik kan basıncını etkilemezken, kadınlarda BKİ'nin artmasının sistolik ve diyastolik kan basıncını anlamlı düzeyde etkilediği bulunmuştur (p=0.0005)(p=0.0109). Kadın ve erkek tüm bireylerin bel çevresi değerleri diyastolik kan basıncını etkilemezken, sistolik kan basıncını anlamlı düzeyde etkilediği tespit edilmiştir (p=0.0005)(p=0.010). Kadınlarda yaş ile bel çevresi ve BKİ değerleri arasında pozitif yönde korelasyon saptanırken(p=0.0005); Erkeklerde bel çevresi ile yaş arasında pozitif yönde korelasyon bulunurken(p=0.0005), BKİ ve yaş arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p=0.3460). Beslenme alışkanlıklarının cinsiyetler arası farklılıklar gösterdiği görülmüş, kadınların erkeklere göre daha fazla yemek yeme alışkanlıklarını değiştirme eğiliminde olduğu saptanmıştır (p=0.046). Kadınların sebzeleri (p=0.0091), erkeklerin ise daha çok nişastalı gıdalar(p=0.001) ve et ürünlerini(p=0.027) tüketmeyi tercih ettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 99 female and 101 male subjects aged 20 and over who did not have diabetes from Şişli Family Health Center. Purpose of this study is to determine and evaluate dystolic and systolic blood pressure effects of the dietary habits, body mass index and waist circumference. Also, the prevalence of obesity according to waist circumference and BMI; gender, age groups and eating habits. Individuals participating in the study are divided into groups of 20-40, 41-60 and 61 and over according to their age as male and female. A questionnaire including personal eating habits, health status and lifestyle information was applied to participants. Anthropometric measurements of individuals were obtained from our healthcare center where we provided systolic and diastolic blood pressure information. Independent samples test, Pearson correlation analysis, Chi-square test and ANOVA analysis were used to analyze the data obtained in the study. Increased BMI in males did not affect systolic and diastolic blood pressure, while increased BMI in females significantly affected systolic and diastolic blood pressure. It was found that all waist circumference values of all male and female affected systolic blood pressure significantly while not affecting diastolic blood pressure. There was a significant correlation between age, waist circumference and BMI values in female (p = 0.0005); There was a significant correlation between waist circumference and age in males (p = 0.0005), and there was no significant relationship between BMI and age. It has been seen that eating habits are different in females and males. Females were more likely to change their eating habits than males (p = 0.046). It was determined that females preferred to consume vegetables (p = 0.0091) and males more to consume starchy foods (p = 0.001) and meat products (p = 0.027).