Modeling of thermal behavior of concrete bridge girders
Betonerme köprü kirişlerinin ısıl davranışlarının modellenmesi
- Tez No: 518890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Köprüler, çevresindeki ortamdaki iklim değişiklikleri nedeniyle sürekli olarak ısı kaybeder ve ısınırlar. Isı transferi, üç temel mekanizma ile oluşur: güneşten gelen radyasyon, yüzey ile ortamdaki hava arasındaki ısı transferi ve yüzeyden çevreye veya çevreden yüzeye doğru olan yeniden radyasyon. Yapının yüzeyi ile klimatolojik çevre arasındaki etkileşim, yapı elemanları arasında sıcaklık farklarına neden olur. Bu sıcaklık farkları köprü kirişlerinde ve köprülerin beton kısımlarında dönüşümlü olarak deformasyonlara, çatlaklara ve gerilmelere neden olur. Bu araştırmada, zamana bağlı Gaziantep termal koşulları altında, öngermeli betonarme köprülerin beton tabliyesinin ve kirişlerinin farklı bölümlerinde oluşan sıcaklık dağılımını ve sıcaklık gradyanlarını anlamak için sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Köprü kirişlerinin ısıl analizini gerçekleştirmek için sonlu elemanlar programları COMSOL Multiphysics ve CSI Bridge kullanılmış ve köprü tasarımı sırasında göz önünde bulundurulması gereken istatistiksel analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bridges continuously lose and gain heat due to climatological changes in the surrounding environment. The heat transfer occurs through three principal mechanisms: radiation from the sun, convection of heat between the surface and the ambient air, and re-radiation of the surface to or from the surrounding environment. The interaction between the surface of the structure and the climatological environment results in temperature difference between the elements of the structure. These temperature differences, in turns, produce deformations, cracks and strains in bridge girders and concrete part of bridges. In this research, finite element analysis is carried out to understand the temperature distribution and temperature gradients that occur within the different parts of the concrete deck and girders of prestressed concrete bridges under time dependent Gaziantep thermal conditions. The finite element package COMSOL Multiphysics and CSI Bridge are used to conduct the thermal analysis of the bridge girders, statistical analyzes have been carried out which should be taken into consideration during bridge design.