Aspir yağı, benzidamin HCl ve naproksen sodyumun analjezik ve antienflamatuvar etkilerinin deneysel olarak karşılaştırılması
Experimental comparison of analgesic and anti-inflammatory effects of safflower oil, benzydamine HCl and naproxen sodium
  1. Tez No: 518891
  2. Yazar: ALİ ALAİYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CİNGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, aspir yağı ve benzidamin HCl'nin analjezik ve antienflamatuvar etkilerinin, etkinliği kanıtlanmış olan naproksen sodyum ile deneysel olarak karşılaştırılması amaçlandı. Deneyin birinci aşamasında her grupta yedi adet yetişkin Wistar-Albino cinsi dişi sıçan olacak şekilde, altı grup hayvan üzerine deneysel ağrı oluşturma ve analjezik etki ölçümü yapıldı. Kuyruk sıkıştırma testinde aspir yağının, sadece 300 mg/kg dozunda santral spinal analjezik etkinlik gösterdiği ve bu etkinin referans madde olan naproksen sodyum 10 mg/kg'a yakın olduğu saptandı. Asetik asit kıvranma testinde aspir yağının 100 mg/kg ve 300 mg/kg dozunda da serum fizyolojik grubuna göre periferik analjezik etkisi anlamlı bulundu. Aspir yağı 300 mg/kg grubundan elde edilen periferik analjezik etkinlik, naproksen sodyum 10 mg/kg grubuna yakın bulundu. Benzidamin HCl'nin 100 mg/kg dozunda referans madde olan naproksen sodyum 10 mg/kg ile benzer periferik analjezik etkinlik saptandı. Sıcak plak testinde ilaçların analjezik etkinlikleri açısından fark saptanmadı. Deneyin ikinci aşaması, birinci aşamada etkin ilaç dozlarının saptanmasından sonra her grupta yedi adet yetişkin Wistar-Albino cinsi dişi sıçan olacak şekilde, dört grup üzerine gerçekleştirildi. Deneysel enflamasyon oluşturmak için sıçan pençesine formaldehit enjeksiyonu yapıldı ve pençede oluşan ödem on gün süreyle ölçülüp kaydedildi. Ödem inhibisyonu yüzde olarak hesaplandı. Birinci ve onuncu günler arasında ödem inhibisyonundaki değişim en fazla naproksen sodyum 10 mg/kg grubunda olup daha sonra sırasıyla aspir yağı 300 mg/kg ve benzidamin HCl 100 mg/kg grubunda anlamlı değişim saptandı. Sıçan midelerinin histopatolojik incelemesinde, aspir yağı grubunda serum fizyolojik ve naproksen sodyum grubuna göre mide üzerinde olumlu etkiler saptandı. Aspir yağının ağrı ve enflamasyon tedavisinde kullanılabileceği ve bu konuda yeni araştırmalar gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare analgesic anti-inflammatory effects of safflower oil and benzydamine HCl, experimentally with naproxen sodium, which has been proven to be effective. In the first step of the experiment, pain generation and analgesic effect measurements were made on six groups of animals, with seven adult Wistar-albino female rats in each group. In the tail compression test, safflower oil showed central spinal analgesic activity at the dose of 300 mg/kg dose and this effect was found to be close to the reference substance naproxen sodium 10 mg/kg. In the acetic acid writhing test, peripheral analgesic effect of safflower oil at 100 mg/kg and 300 mg /kg doses according to the saline group was statistically significant. The peripheral analgesic activity from safflower oil 300 mg/kg group was found close to naproxen sodium 10 mg/kg group. Similar peripheral analgesic activity was detected with benzydamine HCl at a dose of 100 mg/kg, with the reference substance naproxen sodium 10 mg/kg. There was no difference in analgesic efficacy of drugs in hot plate test. The second step of the experiment was carried out on four groups of animals; there were seven adult Wistar-Albino female rats in each group, after the drug doses of which the antinociceptive activity was pronounced at the first stage was determined. Formaldehyde injection was made in rat paw to produce experimental inflammation, and paw edema was measured and recorded during ten days. Edema inhibition was calculated as a percentage. The change in edema inhibition between the first and tenth days was mostly in the naproxen sodium 10 mg/kg group and then significant changes were observed in the group of safflower oil 300 mg/kg and benzydamine HCl 100 mg/kg respectively. Histopathological examination of rat stomach showed positive effects of safflower oil group on the stomach compared to saline and naproxen sodium groups. This result considered that safflower oil may be used in the treatment of pain and inflammation, and new researches are needed in this regard.