Little Higgs boson models research via neutrino-electron elastic scattering channel at low energy
Nötrino-elektron elastik saçılım kanalından düşük enerjilerde little Higgs model araştırmaları
- Tez No: 518979
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED DENİZ, YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Parçacık fiziğinin standart modeli (SM), atomaltı dünyasının etkileşimlerini tarif etmede dikkate değer bir başarı sağlamıştır. Bununla birlikte, bazı ciddi sorunlar SM'yi doğanın tam bir öyküsü olabilme konusunda kritik duruma düşürerek, fizikçileri SM ötesini araştırmaya motive etmiştir. SM'de Higgs kütlesine gelen kuantum düzeltmelerin oldukça büyük olmasından dolayı ortaya çıkan hiyerarşi problemi, bu tezin odak noktalarından biridir. Bu çalışmada Higgs mekanizması ile Higgs'in kökeni incelenmiş ve daha sonra hiyerarşi probleminin bir çözümü olarak SM ötesi model bağımlı little Higgs modelleri (LHM'ler) kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır. LHM'ler kapsamında, T-parite olmayan SU(5) littlest Higgs model (LTHM) ve SU(3) simple little Higgs model (SLHM) olarak bilinen iki farklı sınıf, düşük enerjili nötrino-elektron saçılım kanalı kullanılarak teorik ve analitik olarak incelenmiştir. Teorik olarak, flavor conserving (FC) ve flavor violating (FV) göz önüne alınarak, bu modellerin her ikisinin de (anti)nötrino-elektron saçılma süreci için SM'ye gelen düzeltmeler hesaplanmıştır. Daha sonra da, deneysel olarak, bu modellerin serbest parametrelerinin üzerindeki 90% C.L. (iki sigma'a denk gelen) sınırlamalar TEXONO (antinötrino-elektron saçılma) ve LSND (nötrino-elektron saçılma) deneyleri kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The standard model (SM) of particle physics had aptly achieved a remarkable success in describing the interactions of the subatomic world. Some serious problems, however, put the SM in a critical situation, doubted its ability to be the whole story of nature and motivated physicists to look for physics beyond the SM (BSM). The hierarchy problem, which is one of the focal points in this thesis work, is a major problem within the SM by which the Higgs mass is unwillingly large. In this work, the origin of the Higgs by the famous Higgs mechanism is first examined and then, as a solution to the hierarchy problem, a model-dependent BSM theory dubbed little Higgs models (LHMs) is extensively studied. In the scope of LHMs, two different classes known as SU(5) littlest Higgs model (LTHM) with no T-parity and SU(3) simple little Higgs model (SLHM) are theoretically and analytically examined using (anti)neutrino-electron scattering channel at low energies. Theoretically, taking into consideration the flavor conserving (FC) and flavor violating (FV) processes, the corrections of both of these models to the SM (anti)neutrino electron scattering cross section are calculated. Experimentally, then, 90% C.L. (two sigma equivalence) bounds on the relevant free parameters of both models are obtained utilizing TEXONO (antineutrino-electron scattering) and LSND (neutrino-electron scattering) experiments.