4-kumarinil 4-metilbenzoat'ın sentezi, deneysel, teorik karakterizasyonu ve biyolojik aktiviteleri
Synthesis, experimental, theoretical characteristics and biological activities of 4-coumarin 4-methylbenzoate
- Tez No: 518978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMURAN SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada 4-Kumarinil 4-metil benzoat (I) molekülü kuantum kimyasal hesaplamalar ve spektral teknikler kullanılarak hem deneysel hem de teorik olarak karakterize edildi. İlk olarak, moleküler geometrileri, bağ uzunluğu, bağ açısı ve dihedral açısı gibi optimize edilmiş geometrik parametreleri ve Mulliken yük dağılımları DFT metodunun 6-31G(d) temel setinde optimize edilmiş yapılar vasıtasıyla hesaplandı. Titreşim frekansları aynı metot kullanılarak hesaplandı ve sonuçlar deneysel FT-IR spektrumu ile karşılaştırıldı. Bileşiğin 1H ve 13C nükleer manyetik rezonans (NMR) kimyasal kaymaları, gauge-including atomik orbital (GIAO) metodu kullanılarak hesaplandı ve sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırıldı. Dahası, HOMO-LUMO enerjisi, iyonlaşma enerjisi, elektron ilgisi, kimyasal sertlik ve kimyasal yumuşaklık gibi elektronik özellikleri DFT metodu ile hesaplandı. Son olarak molekülün antimikrobiyal aktiviteleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the 4-coumarinyl 4-methyl benzoate (I) molecule was characterized both experimentally and theoretically by using quantum chemical calculations and spectral techniques. Firstly, the molecular geometries, optimized geometric parameters such as bond lengths, bond angles and dihedral angles and Mulliken atomic charges were calculated by means of structure optimizations based on the DFT method with 6-31G(d) as a basis set. The vibrational frequencies were calculated using the same method and were compared with experimental FT-IR spectra. The 1H and 13C nuclear magnetic resonance (NMR) chemical shifts of (I) were calculated using the gauge-including atomic orbital (GIAO) method and compared with available experimental data. Furthermore, the electronic properties such as HOMO–LUMO energies, ionization energy, electron affinity, chemical hardness and chemical softness were calculated by using the DFT method. Finally antimicrobial activities of the compound were investigated.