Raylı sistemlerde enerji kalitesi problemleri
Quality problems in railway transportation systems
- Tez No: 518981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİ KEKEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Demiryolu taşımacılığının talep artışı nedeniyle yayılımı, hem yolcu hem de yük nâkilindeki sayısız avantajından dolayı zamanla ivmelenmiştir. Trafik sıkışıklığını gidermesi, yüksek kapasitede yolcu ve yük taşınabilmesi, konfor, yüksek hız ve güven sağlanması gibi birçok avantajı bulunan raylı ulaşım sistemleri, Türkiye'de de önemli bir yer edinmiştir. Ülkemizde, demiryolu inşasının ilk adımı 1869 yılında atılmış ve bir süre durgunluğun ardından birçok raylı ulaşım şebekesi, özellikle son 20 yıl boyunca büyük yatırımlarla uygulamaya geçirilmiştir. Cer yükündeki bu artış enerji sistemine olan etkilerin de yoğunlaşmasına sebep olmuş ve raylı ulaşım sistemlerinin şebekeye olan etkilerinin incelenmesini zorunluluk haline getirmiştir. Bu tez çalışmasında, raylı sistemlerde karşılaşılan kalite problemleri sıralanmış ve en önemli kalite problemlerinden olan harmonikler üzerine yoğunlaşılmıştır. Gerçek raylı sistem verileri doğrultusunda, bilgisayar ortamında model oluşturulmuş ve harmonik analizi gerçekleştirilmiştir. Sistem üzerindeki harmonik probleminin çözümüne yönelik öneriler getirilmiş, simülasyon ortamında denenmiş ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The demand-based propagation of railway transportation has increased due to its numerous benefits for both passenger and burden transmission. Together with its contribution to help extenuating the traffic congestion and providing high capacity carriage of passenger and burden, comfort, high velocity and reliance, rail transportation system has become an essential in Turkey as well. Hence, first step of railway construction was taken in 1869 and after a period of stagnation many railway networks have been put into practice through sizable investments especially during last 20 years. This increase in traction loads has given rise to the effects on energy system and made the examination of the effects caused by rail transportation system on the grid compulsory. In this study, power quality problems encountered in railway systems are specified and harmonics which are regarded as one the most important quality issues are examined closely. Computer-based model of the system has been created and analysed in terms of harmonics in accordance with the data of real railway system. Recommendations aimed at the solution of harmonic issue in power system are submitted, experienced in simulation environment and the results are given finally.