A single phase pll based active power filter solution for power quality problems in railway electrification systems using scott transformer
Elektrikli raylı sistemlerde güç kalitesi problemleri için scott trafo kullanılarak pll tabanlı tek faz aktif filtre çözümü
  1. Tez No: 266185
  2. Yazar: BURAK KURDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. ÇAĞATAY BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Ulaşım sektörü en büyük enerji tüketicilerin biridir, özellikle arabalar. Cevreyi koruma ve enerji tasarrufu konularının giderek önem kazandığı dünyada, elektrikli araçların gelişimide hız kazanmıştır. Elektrikli demiryolu sistemleri enerji tasarrufu, çevresel faktörler ve yük kapasitesi açısından kıyaslanınca rakipleri örneğin uçak ve arabalara göre büyük avantajlara sahiptir. Bu nedenle son yirmi yılda elektrikli demiryollarının ulaşım sektöründeki payı ve önemi artmıştır. Geçen zamanda raylı sistemlerin artan kapasitesi ve karmaşıklığına bağlı olarak güç kalitesi problemleri ile karşılaşılmıştır. Bu problemler dikkatli kontrol edilmesi gereken, daha kritik bir hal almıştır.Bu tezin amacı elektrikli raylı sistemleri tanıtmak ve önerilen metodu kullanarak 25 kV AC elektrikli demiryollarındaki güç kalitesi problemlerini ve elektrik şebekesine verilecek zararları azaltmaktır. Önerilen metod iki ayrı parçadan oluşmaktadır. Birincisi yükün reaktif ve harmonik akımlarını düzeltebilen EPLL'li tek faz aktif güç filtresidir. İkinci parça ise şebeke üzerindeki voltaj dengesizliğini azaltan Scott trafodur.Önerilen metodun performansı ve verimliliği PSCAD/EMTDC programında farklı simülasyon çalışmalarıyla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Transportation is one of the biggest energy consumer especially automobiles. In a world where energy conservation and environmental protection are growing concerns, the development of electric vehicle technology has taken on an accelerated pace. Electrified railway system has big advantages to save energy, environmental factor and mass capacity compare with their rivals for example automobiles and aircrafts. Therefore the electrified railway has increased its share and importance on transportation system at last twenty years. Due to growing capacity and complexity of the railway systems, it introduced us with power quality problems. Power quality is become more a critical issue and it requires more careful control.The aim of this paper is to introduce electrified railway system and mitigate the power quality problems in the 25 kV AC railway system and decrease the harmful effects to utility electric network using proposed topology. The method has two different parts. First one is an EPLL based single phase active power filter that can compensate the load reactive and harmonic current. The second one is Scott transformer can decrease unbalanced voltage on the network.The performance and efficiency of the proposed method are investigated with simulation studies by PSCAD / EMTDC.