Akıllı ev sistemlerinde güncel teknolojilerin incelenmesi
Investigation of current technologies in smart house systems
- Tez No: 535418
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, temel teknik ve mühendislik altyapısı olan okuyuculara yöneliktir. Akıllı Evlerin farklı özelliklerinin sunulmasında çok önemli olan programlama, ağ iletişimi ve güvenlik kavramları hakkında temel bilgilere sahip olmak yararlı olacaktır. Ayrıca, okuyucuların günümüzde evlerde kullanılan çeşitli ev teknolojilerine aşina oldukları varsayılmaktadır. Ev otomasyonu, bir binadaki belirli elektrik ve elektronik sistemlere bir dereceye kadar bilgisayarlı veya otomatik kontrolün uygulanmasını içerir. Çeşitli cihazları izlemek ve kontrol etmek için bir donanım sistemi kurulmuştur. Sistem, cihazları yapılandırmasına göre kontrol edecektir. Örneğin, akşamları belirli bir saatte ışıkları otomatik olarak açabilir veya bir donanım sensörü kullanarak ortam ışığını ölçebilir ve karanlık büyüdüğünde ışıkları açabilir. Örneğin, evden çıkmadan önce iklimlendirme ofisinden açılabilir. Bu proje, kullanıcının Bluetooth özellikli bir cep telefonu gibi bir kablosuz cihazla kontrol etmesini sağlayan basit bir ev otomasyon sistemini göstermektedir. Sistem, kullanıcının her bir ışığı ve fanı ayrı ayrı kontrol etmesini sağlar. Ana ışıkları otomatik olarak kapatabilir ve belirli bir zamanda bir gece lambasını yakabilir. Sinyal gücünü ölçerek, kullanıcının bir odaya girip otomatik olarak ışığı ve fanı açtığını algılayabilir ve kullanıcı odadan çıktığında otomatik olarak kapatabilir. Ev otomasyon sistemi son yıllarda büyük bir popülerlik kazanmıştır ve yaşamın konforunu ve kalitesini arttırmaktadır. Bu yazıda mevcut ve yeni ortaya çıkan ev otomasyon sistemlerinin genel bir tartışması ele alınmıştır. Günümüzde çoğu ev otomasyon sistemi bir akıllı telefon ve mikrodenetleyiciden oluşmaktadır. Akıllı telefon uygulaması, ev aletlerini farklı iletişim teknikleri kullanarak kontrol etmek ve izlemek için kullanılır. Bu çalışmada, ZigBee, Wi-Fi, Bluetooth, EnOcean ve GSM gibi farklı kablosuz iletişim tekniklerinin çalışma prensipleri üzerinde çalışılmış ve bunların özellikleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır, böylece kullanıcılar ev otomasyonu için kendi teknoloji tercihlerini seçebilirler. Ayrıca bu araştırma çalışmasında farklı ev otomasyon sistemlerinin araştırması tartışılmış ve avantajları ve dezavantajları da vurgulanmıştır. İnternet erişimi olan herhangi bir akıllı telefon ile alarm sistemini aktif/pasif etme ve durum bilgisi alınmasını sağlayan sistem mevcut olacaktır. Duman sensörleri aracılığıyla yangın uyarı sistemi desteği ile güvenli bir ev ortamı olmuş olacak buna dayalı zehirlenme ve patlama olaylarının önüne geçilecektir. Su basma sensörleriyle su taşkını tespit ve önleme sistemi ile hem kendi evlerimiz hem alt komşuların zarar görmesi engellenmiş olacaktır. Karbon monoksit sensörleriyle gaz sızıntısını algılama ve önleme Panik buton desteği ile acil çağrı başlatma sayesinde erken müdahale can kurtaracaktır. Herhangi bir sızıntı durumunda otomatik olarak su veya gaz akışını kesme otomasyonu sayesinde otomatik önlem alınmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed at readers who have basic technical and engineering background. It would be helpful to have basic knowledge of programming, networking and security concepts that are very important for presenting different features of Smart Houses. It is also assumed that readers are familiar with the various home technologies used in homes today. Home automation involves introducing a degree of computerized or automatic control to certain electrical and electronic systems in a building. A hardware system is installed to monitor and control the various appliances. The system would control the appliances based on its configuration. For example, it could automatically turn on the lights at a specified time in the evening, or it could measure the ambient light using a hardware sensor and turn on the lights when it grows dark. For example, one could turn on the air conditioning from the office, before leaving for home. This project demonstrates a simple home automation system that allows the user to control it with a wireless device such as a Bluetooth enabled mobile phone. The system allows the user to control each of the lights and fans individually. It can automatically turn off the main lights and turn on a night lamp at a specified time. By measuring the signal strength, it can detect when the user enters a room and automatically turn on the light and fans, and then automatically turn them off when the user leaves the room. Automation system achieved great popularity in the last decades and it increases the comfort and quality of life. In this paper an overview of current and emerging home automation systems is discussed. Nowadays most home automation systems consist of a smartphone and microcontroller. A smart phone application is used to control and monitor the home appliances using different type of communication techniques. In this paper the working principle of different type of wireless communication techniques such as ZigBee, Wi-Fi, Bluetooth, EnOcean and GSM are studied and their features are compared with each other so the users can choose their own choice of technology to build home automation system. Moreover in this research work the survey of different home automation systems is discussed and their advantages and drawbacks are also highlighted There will be a system that allows you to activate / deactivate the alarm system and receive status information with any smartphone with internet access. Fire alarm system support through smoke sensors will be a safe home environment, preventing poisoning and explosion based on this. Damage to our own homes and subordinate neighbors will be prevented by water flood detection and prevention system with water discharge sensors. Detecting and preventing gas leaks with carbon monoxide sensors Early intervention will save lives due to emergency call initiation with panic button support. Automated precaution will be taken by automation of cutting water or gas flow automatically in case of any leakage.