Bands in partially ordered space with unit order
Kısmi sıralı sıra birimi olan vektör uzayındaki bandlar
  1. Tez No: 518988
  2. Yazar: OKAN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde diğer bölümlerde kullanılmak üzere, gerekli tanımlar verildi. Üçüncü bölümde Riesz Uzayların'nın bazı temel özellikleriyle ve Riesz Uzaylarının önemli örneklerinden biri olan, C(X) uzayındaki bandlar ile ilgilenildi. Son bölümde ise, Archimedian sıralı vektör uzaylarında band kavramı diklik vasıtasıyla ifade edilebilir. Şöyle ki; bandlar X'in vector lattice cover Y'yi kullanarak çalışılabilir. Eğer X Sıra Birim'e sahip ise,Ω kompakt Hausdorff olduğu durumda, lattice cover Y C(Ω) tarafından temsil edilebilir. Biz Ω'nın alt kümeleri vasıtasıyla X'teki bandları ve onun disjoint complements karakterize edilir. Dahası biz X'teki bu bandları C(X) genişleten iki methodu analiz ettik ve band'ın carrier'nin onun genişlemesiyle nasıl ilgili olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In chapter I,II it is given some neccesary definitions, which is used in other chapters. In chapter III, we deal with some basic properties of Riesz spaces, and characterizations of bands of C(Ω)-spaces, which is one of the fundemental example of Riesz spaces, are given. In the last chapter, the notion of directed partially ordered vector spaces are introduced and also the notion of bands are given in terms of disjointness. Bands are studing via Riesz space cover X of Y on the condition X with order unit Y can be express as C(X), here X compact and T2 space. one can express bands in X, seperate complement as subset of X