Ahlat sazlıklarındaki, Phragmites australis (CAV.) trin. ex stend ve Typha angustifolia L. bitkilerinin ve bunları çevreleyen sedimentlerde ağır metal konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of heavy metal concentrations of Phragmites australis (CAV.) trin.ex stend and Typha angustifolia L. plants in the ahlat reeds and surrounding sediments
  1. Tez No: 518989
  2. Yazar: YEKDA ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ağır metaller, çevrede bulunan bitki ve hayvan yaşamına yüksek düzeyde kalıcılık ve zehirlilik etkisi göstermesi nedeniyle en tehlikeli ve öncelikli kirletici maddelerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Ahlat Sazlıklarının baskın türleri olan Phragmites australis (kamış), Typha angustifolia (saz) ve Lythrum salicaria (hevhulma) bitki türleri ve bu bitkileri çevreleyen sedimentlerde ağır metal konsantrasyonlarının belirlenmesi üzerinde durulmuştur. Elde edilen sonuçlar ilesahada fitoremediasyon yöntemi uygulanarak sulak alanlardaki ağır metal kirleticilerinin bitki bünyesine alımı ve sucul ortamın kendini iyileştirme çabasının tespit edilmesi için yapılan çalışmalara katkı verilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda bu bitkilerin ağır metal tolere edebilme kapasiteleri belirlenerek bölgedeki metal kirlilik seviyesi tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan Phragmites australis, Typha angustifolia ve Lythrum salicaria bitkileri üzerinde: Mg, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, Cd, Pb ve Ca metallerini tolere edebilme kapasitelerine bakılmış ve bu bitkilerin metalleri akümüle etme seviyeleri belirlenmiştir. Toprak analizleri sonucunda Mg, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, Cd, Pb ve Ca elementlerinin ortalama konsantrasyonları sırasıyla 480.05, 2.285, 89.47, 1721.5, 2.707, 0.942, 6.611, 0.067, 1.07, 69.255mg kg-1 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heavy metals are considered to be one of the most dangerous and primary pollutants due to their high level of permanence and toxicity in the life of plants and animals in the environment. In this study, determination the heavy metal concentrations of Ahlat Reeds' dominant species of which were Phragmites australis (reed), Typha angustifolia (rush) and Lythrum salicaria (hevhulma) and the sediments surrounding these plants were emphasized. It is aimed to give contribution to both studies carried out in order to determine the effect of heavy metal pollutant intake into the plant body in the wetlands and to improve the remediation capacity of aquatic environment by applying phytoremediation method with the obtained results. In this study, we tried to determine the metal pollution level in the region by determining the heavy metal tolerance capacity of these plants. Metal (Mg, Cr, Mn, Fe, Ni,Cu, Zn, Cd, Pb and Ca ) tolerance capacity of plants used in this study (Phragmites australis,Typha angustifolia and Lythrum salicaria plants) were investigated and accumulation capacity of these plants were determined. According to soil analysis results, average concetrations of Mg, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, Cd, Pb and Ca elements were determined as 480.05, 2.285, 89.47, 1721.5, 2.707, 0.942, 6.611, 0.067, 1.07, 69.255mg kg-1 respectively.