Konya-Kaşınhanı yöresinde havuç yetiştiriciliği yapılan alanlarda tarımsal sulamadaki sorunlar ve çözüm önerileri
Irrigation problems and their solutions for carrot production areas of Konya-Kaşınhanı province
- Tez No: 518991
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Konya-Kaşınhanı çevresinde yağmurlama sulama sistemi kullanılarak havuç yetiştiriciliği yapılan tarım arazilerinde arazi büyüklükleri, havuç ekiliş oranı, sulama aralığı, sulama sayısı, uygulanan sulama suyu miktarı, birim alana elektrik tüketim maliyeti ve kök verimini belirlemek amacıyla 2017 yılı yaz aylarında yürütülmüştür. Bu amaçla, yüz yüze anket yoluyla 19 adet çiftçiden sulama faaliyetleri ile bazı bilgiler toplanmıştır. Sonuç olarak, arazilerin büyük çoğunluğu 200-300 da arasındadır. İncelenen işletmlerde en fazla tarımı yapılan bitkinin yaklaşık olarak %68 ile havuç olduğu tespit edilmiştir. Havuç bitkisinin arazi yüzeyini tam olarak örtmesi durumunda sulama aralığı 7 gün ve sezonluk toplam sulama sayısının 20 civarındadır. Havuç bitkisine bir vejetasyon döneminde yaklaşık olarak 1500-2000 mm civarında sulama suyu uygulandığı tahmin edilmektedir. Ortalama elektrik maliyetini yaklaşık olarak 1700 TL/ha civarındadır. Havuçta kök verimi 60-100 t/ha arasında bulunmuştur. Sonuç olarak, havuçta en yüksek üretim maliyetini sulama işçiliği ve sulamada kullanılan enerji maliyeti oluşturmaktadır. Havuç üretimini sınırlandıran diğer önemli unsur ise düşük pazar fiyatıdır. Şayet bu durum bu şekilde devam ederse, bölgede havuç üretimi sürdürülebilir olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the land size, pattern of carrot crop, irrigation interval, number of irrigation, applied water, electricity consumption for unit area and fresh root yield at 2017 carrot production season. The data were obtained from 19 farmers by using face-to-face survey technique. In results, land size varied from 20 to 30 ha, crop pattern of carrot was about 68% and irrigation interval after the full crop cover was found as 7 day. Number of irrigation, total applied water, electricity consumption for unit land size and fresh root yields were 20, 1500-2000 mm, 1700 TL/ha and 60-100 t/ha, respectively. As a result, labor cost of irrigation and energy cost used in irrigation had the greatest share within all the carrot production costs.The other important problem limiting the carrot production was very low market price. If that trend continues like this, carrot production will be not sustainable in region.