NO spirohalkalı siklotrifosfazenlerin sentezleri, spektroskopik ve stereojenik özellikleri, kristal yapıları ve biyolojik aktiviteler
The synthesis, spectroscopic and stereogenic properties, crystal structures, and biological activities of the cyclotriphosphazene containing the N/O spiro rings
  1. Tez No: 518990
  2. Yazar: ÖZLEM İŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ASMAFİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, hekzaklorosiklotrifosfazen (N3P3Cl6, trimer) N/O donör atomlu benzilaminlerle monospiro- ve dispiro-trimerik fosfazen türevlerinin ve kısmen sübstitüe tetrakloro fosfazenlerin sekonder aminlerle reaksiyonlarından elde edilen tamamen sübstitüe fosfazen bileşiklerinin spektroskopik özellikleri, moleküler ve kristal yapılarının aydınlatılmasıyla beraber, DNA ile etkileşimlerinin, antibakteriyel etkileri araştırılmıştır. Çalışmamızda ilk olarak benzaldehit ile uygun alifatik aminlerin etkileştirilmelerinden iki dişli benzilamin bileşikleri ve bunların trimer ile reaksiyonlarından mono- ve di- sübstitüe fosfazenleri sentezlenmiştir. Daha sonra kısmen sübstitüe tetrakloro fosfazen bileşikler ve bazı sekonder aminler (pirolidin, morfolin, piperidin, DASD) vasıtasıyla tamamen sübstitüe türevlerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu tepkimeler sonucunda oluşan bileşikler kolon kromatografisi yöntemi ile ayrılıp saflaştırılmıştır. Reaksiyon ürünlerinde bazıları kristallendirilip X ışınları kırınımetresine uygun kristaller analiz edilmiştir. Ayrıca sentezlenen tüm bileşiklerin antimikrobiyel etkileri, sitotoksik aktiviteleri, DNA üzerine etkileri ve hangi bazlarla etkileşim gösterip göstermediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the spectroscopic properties, molecular and crystal structures, DNAinteractions and antimicrobial activities of the mono- and dispiro- trimeric phosphazenes formed from the reactions of the hexachlorocyclotriphosphazene (N3P3Cl6, trimer) with benzylamines containing N/O donor atoms and the fully substituted phosphazenes obtained by the reactions of partially substituted tetrachlorophosphazenes with secondary amines. Therefore, firstly, bidentate benzylamines have been obtained from the reactions of benzaldehyde with the appropriate aliphatic amines. The reactions of the benzylamines and trimer gave the mono- and di-substituted phosphazenes depending on stoichiometric ratios. Then, the fully substituted derivatives have been synthesized using partly substituted tetrachloro compounds and secondary amines (pyrrolidine, morpholine, piperidine, DASD). The phosphazenes formed as a result of these reactions have been separated and purified using column chromatography. The solid state structures of the one phosphazene derivative, from which the appropriate single crystal can be obtained, were determined the conformations of the rings, bond lengths and bond angles. On the other hand, the antimicrobial effects and the DNA-interactions of the compounds have been investigated.