Genç kayakçı yetiştirilmesinde Erzurum bölgesindeki kamu kuruluşlarının rolü ve önemi
  1. Tez No: 51901
  2. Yazar: İSMAİL BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAMİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu araştırmamda Erzurum bölgesinde genç kayakçıların yetişmesinde kamu kurum ve teşebbüslerinin genç kayakçı yetiştirilmesinde ve bu faaliyetleri yaparken karşılaşılan güçlükleri tesbit etmektir. Kayak sporunun daha faal hale gelmesi için öneriler geliştirmek amaçlanmış ve amaca yönelik olarak belirlenen sorulara cevap aranmıştır. Bu sorular kayak sporu yapan genç kayakçılara ve sayIN yöneticilere sorulmuştur. Kayakla ilgili literatür taranmış ve bu konu hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Bu araştırmamda araştırma evrenini Erzurum bölgesinde kayak sporu yapan 165 genç kayakçı ve 32 yönetici oluşturmaktadır. Erzurum ili kamu kurum ve teşebbüslerinde kayak sporu ile ilgili uygulamaları, yönetiminin ve organizasyonlarının değerlendirilmesini yöneticilerin ve genç kayakçıların görüşlerini şöyle özetleyebiliriz. Kayak sporunun ekonomik açıdan bir hayli pahalı bir spor dalı olduğu için devlet tarafından para ve malzeme yardımı yapılması, tesislerin yeterli ve teknolojik açıdan çağa uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Ayrıca bilgili ve takım yönünden deneyimli antrenör eğitimine önem verilmesi, kayak antrenörlerinin kamu kurum ve kuruluşların kadrolu olarak çalıştırılan personeli haline getirilmesi gerekmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlar arasında organizasyon ve koordinasyonun yeterli duruma getirilmesi, tesis imkanlarından yararlanmalarının sınırlarının artırılması, genç kayakçılar ve yöneticiler tarafından arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The aim of this research is to determine the difficulties to be enceuntered during the training of young skiers and the difficulties of public organizations to train young skiers in the population of Erzurum. It has aimed to improve propositions and the questions related with the aim have been tried to be answered to make the ski sport more active. These Questions have asked the young skiers who are busy with skiing and excellent administiators. The literature of ski has scanned and theoretical information has given. In this study the seacrhing group is formed by 165 young skiers and 32 managers who are busy with skiing in Erzurum. We can summarize the applications of public organizations about the ski sport in the city of Erzurum, the evalmation of the management and organizations, the copception of administrators and young skiers. Because of being very expensive, the ski sport must be supported by subsiding and it is necessary to renew the technology of institutions well enough. On the other hand it is necessary to consider the training of well informed and experienced trainers in accordance with the team activities and to get them to be worked in public foundations as staffed officials. The relationships among the public foundations are hoped to be developed sufficiently and they want enough time to be obtained to use the possiblities of the foundations by the young skiers and the managers.