Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının bilimsel araştırma, yayın ve değerlendirme etiği düzeylerinin geliştirilmesi
Development of scientific research, publication and assessment ethics levels of social studies teacher candidates
- Tez No: 927799
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KAYMAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Sosyal Bilgiler Dersi, bireylerin toplumla olan ilişkilerini anlamalarına yardımcı olan, kültürel, sosyal ve tarihsel bağlamları inceleyen bir çalışma alanıdır. Bu alan, toplumsal gelişmeleri ve değişimleri düzenleyerek, bireylerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeyi ve toplumsal sorumluluk bilincini uyandırmayı amaçlar. Ayrıca, tarih, coğrafya, psikoloji ve sosyoloji gibi bilimlerden faydalanarak, öğrencilerin etik değerler ve akademik dürüstlük kavramlarını benimsemelerine yardımcı olur. Bu nedenle, sosyal bilgiler dersi, yalnızca bilgi aktarımı değil, aynı zamanda bireylerin etik bir bilinç geliştirmeleri ve topluma katkıda bulunan, sorumlu vatandaşlar olmaları için sürekli bir süreçtir. Öğretmen adayları, sosyal bilimlerde kullanılan araştırma yöntemlerini öğrenerek bilimsel düşünme becerilerini geliştirmeli ve etik kurallara uygun davranmalıdır. Ayrıca, akademik yayın süreçlerini anlamak, intihalden kaçınma ve doğru kaynak gösterme konularında bilinçlenmeleri, kendi değerlendirme sistemlerine bu değerleri dâhil etmelerine olanak tanır. Değerlendirme etiği açısından, öğretmen adaylarının öğrencilerini değerlendirirken adil ve tarafsız bir yaklaşım benimsemeleri hem öğrencilerin öğrenme süreçlerini destekler hem de profesyonel kimliklerini güçlendirir. Bu bağlamda, Sosyal Bilgiler dersi, öğretmen adaylarının bilimsel araştırma, yayın ve değerlendirme etiği düzeylerini geliştirmeleri için önemli bir zemin sunmakta ve bilinçli, sorumlu bireyler yetiştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Söz konusu çalışmada, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının bilimsel araştırma, yayın ve değerlendirme etiği düzeylerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntemine dayanmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen; nitel boyutunda ise olgubilim deseni uygulanmıştır. Nicel boyutta, Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Lisans Programı 2. sınıfında öğrenim gören 44 öğretmen adayı ile deney (24 aday) ve kontrol (20 aday) grubu oluşturulmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda,“Bilimsel Araştırma, Yayın ve Değerlendirme Etiği Akademik Başarı Testi”,“Bilimsel Araştırma, Yayın ve Değerlendirme Etiği Davranış Ölçeği”,“Bilimsel Araştırma, Yayın ve Değerlendirme Etiği Duyuşsal Eğilim Ölçeği”ve“Bilimsel Araştırma, Yayın ve Değerlendirme Etiği Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı”kullanılmıştır. Nitel boyutta ise araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu ve öz değerlendirme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi için SPSS 21.0 paket programı kullanılmış; karışık ölçümler için çift yönlü varyans analizi ve Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının ön test ve son test akademik başarı, davranış, duyuşsal eğilim ve dereceli puanlama anahtarından aldıkları puanlar arasında son testlerin lehine anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. Bu durum, öğretmen adaylarının uygulanan eğitim sonucunda bilgi ve becerilerinde belirgin bir gelişim sağladıklarını göstermektedir. Nitel boyutta, odak grup görüşmelerinden ve öz değerlendirme formlarından elde edilen bulgular, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının bilimsel araştırma, yayın ve değerlendirme etiği becerilerinde belirgin değişiklikler kazandıklarını göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Bilgiler, Bilimsel Araştırma, Yayın, Değerlendirme, Etik, Öğretmen Adayı.
Özet (Çeviri)
Social Studies is a course that helps individuals understand their relationships with society by examining cultural, social, and historical contexts. This field aims to develop critical thinking skills and foster a sense of social responsibility in individuals by organizing social developments and changes. It also helps students adopt ethical values and academic honesty concepts by drawing on sciences such as history, geography, psychology, and sociology. Therefore, social studies is not just about knowledge transfer, but also a continuous process for individuals to develop an ethical conscience and become responsible citizens who contribute to society. Teacher candidates should develop their scientific thinking skills by learning research methods used in social sciences and act in accordance with ethical rules. Furthermore, understanding academic publication processes, avoiding plagiarism, and properly citing sources allows them to integrate these values into their own assessment systems. In terms of assessment ethics, teacher candidates should adopt a fair and impartial approach when assessing their students, which supports students' learning processes and strengthens their professional identities. In this context, Social Studies provides an important platform for teacher candidates to develop their levels of scientific research, publication, and assessment ethics, and contributes to the cultivation of conscious and responsible individuals. This study aims to improve pre-service social studies teachers' levels of scientific research, publication and evaluation ethics. Research is based on a mixed methods approach that combines quantitative and qualitative research methods. In the quantitative dimension of the research, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was applied; in the qualitative dimension, a case study design was implemented. In the quantitative dimension, 44 prospective social studies education teachers in the 2nd year of the Social Studies Education undergraduate program at Trabzon University Faculty of Education were selected to form the experimental (24 candidates) and control (20 candidates) groups. In the quantitative dimension of the research, the Academic Achievement Test, the Behavioral Scale, the Affective Tendency Scale, and the Analytical Scoring Key for Scientific Research, Publication, and Evaluation Ethics were used. In the qualitative dimension, an interview form and a self-assessment form developed by the researcher were used. SPSS 21.0 was used for the analysis of quantitative data; two-way analysis of variance and Kruskal-Wallis H test were applied for mixed measures. Qualitative data were analyzed using content analysis. According to the findings of the research, there was a significant difference in the pretest and posttest academic achievement, behavior, affective tendency, and scoring key scores of prospective social studies teachers in favor of the posttests. This indicates that the prospective teachers have achieved significant development in their knowledge and skills as a result of the implemented training. In the qualitative dimension, the findings from focus group interviews and self-assessment forms indicate that prospective social studies teachers have acquired significant changes in their scientific research, publication, and evaluation ethics skills. KEYWORDS: Social Studies, Scientific Research, Publication, Evaluation, Ethics, Student Teacher