Neutrosophic esnek cebirsel kümeler
Neutrosophic soft algebraic sets
  1. Tez No: 519019
  2. Yazar: HASAN DAADOUSH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada öncelikle Maji [10] 'nin neutrosophic esnek kümeler konusundaki çalışmasında yer alan tanım ve özellikler sunulmakta ve akabinde çalışmasına ilişkin bazı sonuçları sunulmaktadır. Daha sonra, Çağman [5] esas alınarak, neutrosophic esnek küme ve neutrosophic esnek küme işlemleri kavramları daha işlevsel hale getirmek için yeniden incelemektedir. Bu yeni tanımları kullanarak bir karar verme yöntemi ve alternatifler arasından bir optimum eleman kümesi seçen bir grup karar verme yöntemi oluşturulmaktadır. Son olarak, yöntemlerin belirsizlik içeren birçok probleme başarıyla uygulanabileceğini gösteren örnekler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we firstly present definitions and properties in study of Maji [10] on neutrosophic soft sets. Next, based on Çağman [5], we redefine the notion of neutrosophic soft set and neutrosophic soft set operations to make more functional. By using these new definitions we construct a decision making method and a group decision making method which selects a set of optimum elements from the alternatives. We finally present examples which shows that the methods can be successfully applied to many problems that contain uncertainties.