Neutrosophic esnek bağıntı ve neutrosophic esnek kaba kümelere yeni bir yaklaşım
Neutrosophic soft relation and a new approach to neutrosophic soft rough sets
  1. Tez No: 941032
  2. Yazar: AYSUN BENEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHA YASİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle neutrosophic esnek kartezyen çarpım kavramı yeniden tanımlanmış ve bu tanımdan yararlanarak neutrosophic esnek bağıntı kavramı tanımlanmıştır. Ayrıca yeniden tanımlanan neutrosophic esnek bağıntı kavramından hareketle bu kavramlara ait temel teoremler ispatlanmış ve konunun daha iyi anlaşılabilmesi için örnekler sunulmuştur. Daha sonra, neutrosophic esnek kaba küme yapısı yeniden tanımlanmıştır. Ayrıca tanımlanan yeni yapı kullanılarak neutrosophic esnek kaba topolojik uzaylar, neutrosophic esnek kaba topolojik uzaylar üzerinde açık küme, kapalı küme, iç ve kapanış gibi temel kavramlar tanımlanmıştır. Ek olarak neutrosophic esnek kaba küme üzerinde karar verme yöntemleri uygulanmış sayısal örnekle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the concept of neutrosophic soft cartesian product is redefined and the concept of neutrosophic soft relation is defined by using this definition. Moreover, based on the redefined notion of neutrosophic soft relation, the basic theorems of these concepts are proved and examples are presented for a better understanding of the subject. Then, the neutrosophic soft rough set structure is redefined. In addition, using the new structure, the basic concepts such as neutrosophic soft rough topological spaces, open set, closed set, interior and closure on neutrosophic soft rough topological spaces are defined. In addition, decision making methods on neutrosophic soft rough sets are applied and supported with a numerical example.