Thermodynamic and economic analyses and assessment of a power plant
Bir enerji santralinin termodinamik ve ekonomik analizi ve değerlendirmesi
- Tez No: 519023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZAHİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de Malatya ilinde bulunan bir belediye katı atık elektrik santrali termodinamik ve termoekonomik açıdan analiz edilmektedir. Düzenli depolama tesisi, hem belediye katı atıklarının bertarafı hem de 9425 m3 LFG'den enerji üretimi için, şehrin toplam güç üretiminin % 2.86'sını karşılayacak şekilde, 2.4 MW kurulu güç kapasitesi ile Malatya'da kurulmuştur. Enerji santralinde yapılan termodinamik analizler sonucunda, turboşarjın kompresörünün ve türbininin ekserji verimliliği sırasıyla % 63.36 ve % 65.41 olarak bulunmuştur ki, bu da turboşarjda önemli miktarda ekserji kaybının olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca, enerji santralinin genel ekserji verimliliği % 46.34 olarak bulunmuştur. Öte yandan, gaz motorunun ısıl verimliliği de % 33.91 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada, Malatya belediyesi katı atık elektrik santrali (MMSWPP) için yapılan enerji ve ekserji analizlerinin yanı sıra termoekonomik analiz de gerçekleştirilmiştir. Bu durum tezin yenilikçi yönü ve özgünlüğünü ortaya koymaktadır. MMSWPP'deki termoekonomik analiz sonucunda, tesisin geri ödeme süresi 7,7 yıl olarak bulunmuştur ki böyle bir santral için bu değer kabul edilebilir bir aralıktadır.
Özet (Çeviri)
A municipal solid waste power plant located in Malatya, Turkey is analyzed thermodynamically and thermoeconomically in this study. The sanitary landfill plant was constructed with an installed power capacity of 2.4 MW for both disposal of municipal solid waste and energy production from produced LFG of 9425 m3, satisfying 2.86 % of total power production of the city. As a result of the thermodynamic analyses throughout the power plant, the exergetic efficiencies of the compressor and the turbine of the turbocharger are found to be 63.36 % and 65.41 %, respectively, which means that there is a considerable amount of exergetic losses in the turbocharger. Moreover, the overall exergetic efficiency of the power plant is found to be 46.34 %. On the other hand, the thermal efficiency of the gas engine is evaluated as 33.91 %. In this study, besides the energy and exergy analyses on the Malatya municipal solid waste power plant (MMSWPP), thermoeconomic analysis is also performed. This is the novelty and the originality of the thesis. As a result of the thermoeconomic analysis on MMSWPP, the payback period of the plant is found to be 7.70 years which is an acceptable range for such a power plant.