Elit alp disiplini kayakçıların bacak gücü ile göz, el ve ayak tercihlerinin yarış performanslarına etkisi
The effect of leg strength and eye, hand and foot preferences of elite alpine skiers on race performance
  1. Tez No: 519037
  2. Yazar: MÜRŞİT CEYHUN BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı elit alp disiplini kayakçıların bacak gücü ile göz, el ve ayak tercihlerinin yarış performanslarına etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmamızın kapsamını 16-33 yaş arasında, Türkiye Kayak Federasyonuna bağlı kulüplerde yarışmakta olan elit alp disiplini kayakçılar (n=33) oluşturmuştur. Çalışmamıza yaş ortalaması 21,52±4,62 olan milli takım sporcusu ve/veya A1 Kayak Liginde kayak yapan 25 erkek 8 kadın kayakçı gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların bacak gücü NewTest Powertimer PC 2,0 cihazı ile Dikey Sıçrama testi yaptırılarak belirlenmiştir. Tercih yanlarını belirlenmesinde ise Oldfield (1971) tarafından geliştirilip Tan (1988), tarafından Türkçeye uyarlanan Edinburgh anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the effects of leg strength and eye, hand and foot preferences of elite Alpine skiers on their race performance. Material and Method: Our study includes Alpine skiers (n=33) between the ages of 16 and 33 racing in clubs of Turkey Skiing Federation. 25 male and 8 female skiers who were national team athletes and/or skiing in A1 Skiing League with an average age of 21,52±4,62 years participated in our study voluntarily. The participants' leg strength was found with Vertical Jump Test by using NewTest Powertimer PC 2,0 device. Edinburgh Questionnaire developed by Oldfield (1971) and adapted into Turkish by Tan (1988) was used to find out side preferences.