İslâm Ceza Hukukunda içki içme ve sarhoşluk (haddü'ş-şürb ve haddü's-sükr) ayırımı ve hukukî sonuçları
Seperation punishment of drinking alkohol with punishment of drunkness in Islamic Criminal Law and their juristical results
  1. Tez No: 330873
  2. Yazar: AYZADA TAŞTANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İslâm Ceza Hukukunda Haddu'ş-Şürb ve Haddü's-Sekr Ayırımı ve Hukukî Sonuçları ile çalışma, bir giriş ile iki bölümden ve sonuç kısmından meydana gelmektedir.Giriş kısmında içerik ve yöntem başlığı altında konunun önemi, sınırlandırılması, sunulması ve kullanılan kaynakların değerlendirilmesi hakkında bilgi verilmiştir.Konunun anlaşılmasına yönelik genel bilgileri içeren birinci bölümde konuyla ilgili olan had, hamr, müskir, ta'zîr, haddu'ş-şürb ve haddü's-sekr kavramlarının sözlük, terim ve mâhiyetleri açıklanmıştır. Daha sonra haddü'ş-şürb ve haddü's-sekr'in hukukî dayanağı, ayırım sebepleri konularına değinilmiştir. Bu çerçevede hadleri bir birinden ayıran sebepler, İslâm âlimlerinin görüş ayrılıklarına düştükleri nedenler belirtilmiştir.İkinci bölümde haddu'ş-şürb ve haddü's-sekr'in miktarları, haddi ve ta'zîri gerektiren sekr, katı ve sıvı müskirâtta hadler, haddin uygulanabilme şartları ve hadd uygulama yetkisi konuları ele alınmıştır.Sonuç bölümünde ise, genel değerlendirme yapılarak, ulaşılan netice belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, that based on two parts and a conclusion, is related to the seperation of punishment of drinking alkohol with punishment of drunkness in İslamic Criminal Law and their juristical results.İn the introduction, there is a little that ?contents and method? that give information about importance and restrictions of subject and sorces which are use in this work.Chapter one, which contains dictionarycal, terminological information about the subject as had, hamr, muskir, tazir, haddu?sh-shurb ve haddu?s-sekr for more being understanded the theme. Then it deals juristic support of punishment of drinking alkohol and punishment of drunkness and reasons of seperation. Meanwhile the reasons of punishments which seperated from each other and reasons which disagreeded İslamic scientists are treated as well.İn the second chapter, it deals subjects as quantums of punishment of drinking alkohol and punishment of drunkness, drunkness what need to punishment and tazir, punishments in solid and liquid alcohols, conditions and authority to practise the punishment.İn the part of conclusion, general eveluation was made and result that was reached was explained.