Primer immün yetmezlik hastalıklarının PCR ile yenidoğanlarda tarama ile erken teşhisi
Early diagnosis of primary immune deficiency diseases by screening with PCR in newborns
  1. Tez No: 519075
  2. Yazar: MEDİNE KARADAĞ ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METHİYE GÖNÜL OĞUR, PROF. DR. ALİŞAN YILDIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Primer immün yetmezlikler (PİY) 300'den fazla çeşidi olan heterojen bir hastalık grubudur. Yenidoğan taramalarında kullanılan Wilson-Jugner kriterlerini karşılayan PİY hastalıkları birçok ülkede tarama programlarına dâhil edilmektedir. Türkiye gibi akraba evliliklerinin sık görüldüğü ülkelerde PİY hastalıklarının insidansı mutlaka bilinmelidir. Bu çalışmada; TRECs ve KRECs biyobelirteçleri kullanılarak yenidoğanlarda PİY taranması amaçlandı. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Medikalpark Samsun Hastanesinde Ekim-2015 ve Aralık-2016 tarihleri arasında dünyaya gelen ve ailelerinden muvafakat formu alınan tüm yenidoğanlar dâhil edilmiştir. Yenidoğanlardan alınan topuk kanlarından elde edilen DNA'dan Real-Time çoklu PCR metodolojisi ile TRECs ve KRECs kuantifikasyonu yapılmıştır. Bulgular: Toplam 1960 kan örneği çalışıldı. Patolojik olan 75 yenidoğan retrospektif olarak değerlendirildi. Bunlardan preterm ya da çoklu gebelik olan 16, eksternal kontrol (daha önceden teşhisi konulan PİY'li hastalar) 4 idi. Ulaşılamayan 35 yenidoğan değerlendirmeden çıkarıldı. Kalan 20 yenidoğanın bulguları ile şüpheli primer immün yetmezlik oranı yüzde bir olarak belirlendi. Sonuç: Türkiye'de ilk defa yapılan bu yerel çalışma, şüpheli primer immün yetmezlik oranını %1 gibi çok yüksek bir oranda bulunmasından dolayı bu testin yenidoğan tarama programına dahil edilmesinin gerekliliği, sendromik bebeklerde immünolojik değerlendirmenin önemi ve böyle bir saha çalışmasında rastlanabilecek güçlükler ve öneriler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Primary immunodeficiencies (PIDs) are heterogeneous group of diseases with more than 300 types. PID diseases that meet the Wilson-Jugner criteria for newborn screening have been included in screening programs in many countries. The incidence of PID disorders must be known especially in countries in which consanguineous marriages are frequent such as Turkey. In this study, it is aimed to perform neonatal PIDs screening by using biomarkers such as TRECs and KRECs. Material and Method: All newborns born in Samsun Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital and Medikalpark Samsun Hospital between October-2015 and December-2016 were included in this study. Consent forms were signed by newborns' parents. DNA was extracted from the heel blood samples of newborns and then TRECs and KRECs were quantified by multiplex real-time PCR methodology. Results: A total of 1960 blood samples were studied. Seventy-five newborns that found pathological were evaluated. Of them 16 were preterm or multiple pregnancies, 4 external control (PIY patients with previous diagnosis). Unreachable 35 newborns were excluded from the study. The findings of 20 newborns were demonstrated. The suspicious primary immunodeficiency rate was determined as 1%. Conclusion: This local study conducted for the first time in Turkey illustrated that suspicious PIDs rate was found as 1%. On this basis TRECs-KRECs screening test should be included in newborn screening test in Turkey. The importance of immunological evaluation in syndromic infants is also were emphasized. Furthermore, the difficulties that may be encountered in such a field study and recomendations were mentioned.