Sığır mastitisleriyle ilişkili aerococcus viridans türünün moleküler identifikasyonu ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Molecular identification of aerococcus viridans associated with bovine mastitis and determination of antibiotic susceptibilities
- Tez No: 519076
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Aerococcus türleri çevrede saprofitik olarak bulunabildiği gibi birçok insan ve hayvan infeksiyonlarından da izole edilmiştir. Sığırlarda klinik ve subklinik mastitis vakalarında da tespit edildiği bildirilmiştir. Streptococcus ve Staphylococcus türleri ile olan benzerliği bilinmekte ve bu nedenle hatalı teşhislere neden olabilmektedir. Araştırmamız için Aydın ilindeki çiftliklerden klinik mastitis tespit edilmiş 100 inekten süt numunesi toplanmıştır. Numuneler soğuk zincirle Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalına getirilmiştir. 16S rRNA geninin dizilimine yönelik genotipik identifikasyon ve otomatize ileri identifikasyon sistemi olan MALDI-TOF MS ile birlikte, klinik ve subklinik mastitisli sığırlardan 15 adet (%15) Aerococcus viridans identifikasyonu yapılmıştır. Ayrıca Minimal İnhibitör Konsantrasyon (MİK) belirleme yöntemine dayalı olarak yapılan antibiyotik duyarlılık testlerinde izolatların Siprofloksasin, Tigesiklin ve Trimetoprim-Sulfometoksazol'e % 100, Vankomisin'e %87, Eritromisin'e % 80, Tetrasiklin'e % 67, Penisilin ve Linezolide % 53.3 oranlarında duyarlı; Nitrofurantoin'e %93 ve Teikoplanin'e % 53.3 oranlarında dirençli olduğu saptanmıştır. Elde edilen bölgesel verilerin, ileride yapılacak araştırmalarda A. viridans etkeninin sığırlarda mastitis hastalığındaki rolünün aydınlatılması açısından ışık tutması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aerococcus species are saprophytic in the environment as well as many human and animal infections. It has also been reported to be detected in clinical and subclinical mastitis cases in cattle. The similarity with Streptococcus and Staphylococcus species is known and may lead to misdiagnosis of Aerococcus speies. In this research, 100 milk samples were collected from the farms in Aydin where clinical and subclinical mastitis was detected. The samples were brought to Adnan Menderes University Veterinary Faculty Microbiology Department by cold chain. A total of 15 (15%) Aerococcus viridans isolates were identified from clinical and subclinical mastitis cows with MALDI-TOF MS which is an automated identification system, and genotypic identification were performed by the targeting the 16S rRNA gene. In the antimicrobial susceptibility tests based on Minimal Inhibitor Concentration (MIC), the isolates were 100% sensitive to ciprofloxacin, tigecycline and trimethoprim-sulfomethoxazole, 87% sensitive to vancomycin, 80% sensitive to erythromycin, 67% sensitive to tetracycline, Sensitive to 53.3% to Penicillin and Linezolide; 93% resistant to Nitrofurantoin and 53.3% resistant to Teikoplanin. It is predicted that the obtained regional data will shed light on the role of A. viridans in pathogenesis of mastitis disease in the cattle for future studies.