Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde 2013-2017 yılları arasında serum ürik asit düzeyi ile prediyabet ve diyabet ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 519089
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT BAYRAKTAR, PROF. DR. DİLEK ÇIMRIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Dünyada her 11 yetişkinden 1'inde diabetes mellitus tanısı vardır, bu hastaların %90'nı tip 2 diyabetes mellitusdur. Diyabetes mellitus majör ölüm sebepleri arasında 9.'dur. Prediyabet T2DM gelişimi için artmış risk taşıyan glukoz homeostazının geri dönüşümlü bozulma halidir. Hem normal bireyler, hem de prediyabetlerde ürik asit yüksekliğinin T2DM gelişimi için risk faktörü olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalında yeni tanı alan T2DM'li ve prediyabetik hastalardaki ürik asit düzeylerine bakmak ve bu değeri, HbA1c düzeyi, lipid profili, yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, böbrek fonksiyon testleri ile kıyaslayarak bunlarla arasında bir ilişkinin var olup olmadığını göstermektir. Hastalar ve yöntem: Ocak 2013-aralık 2017 arasında yeni T2DM ve prediyabet tanısı alan ve tanı anında ürik asit düzeyi bakılan hastalar çalışmaya alınmıştır ve onların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışma Ocak 2013-Aralık 2017 tarihleri arasında Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalına başvuran 1009 hasta arasında yapılmıştır. Hastaların yaşları 18-87 arasında değişmekte idi. Bu hastalardan 295'i hiçbir glukoz metabolizma bozukluğu olmayan kontrol grubuna, 479'u prediyabetik gruba, 235'i diyabet grubuna dahil edilmiştir. Grupların yaş ortalaması kontrol grubunda 43.19 ± 13.41, prediyabetik ve diyabetik gruplarda ise sırasıyla 53.57 ± 13.22 ve 54.89 ± 12.26 yaş idi. Hastalardan 700'ü kadın, 309'u erkekti. Ürik asit düzeyleri hem prediyabetik, hem de diyabetik grupta kontrol grubuna göre yüksek saptanmıştır. Ortalama ürik asit düzeyi kontrol grubunda 4.97 ± 1.27 mg/dl iken prediyabetik grupta 5.70 ± 1.45 mg/dl, diyabet grubunda ise 5.47 ± 1.52 mg/dl idi. Kontrol grubuna kıyaslandığında, ürik asit düzeyiyle hem prediyabet, hem de diyabet gelişimi arasında ilişki saptanmıştır. Odd ratio sırasıyla 1.728, 1.188 idi . (p değeri sırasıyla
Özet (Çeviri)
Objective: One in 11 adults in the world have diabetes mellitus and 90% of these patients are type 2 diabetes mellitus. Diabetes mellitus is the 9th most common cause of death. Prediabetes is the reversible disruption of glucose homeostasis, which carries increased risk for T2DM development. Elevated uric acid in both normal individuals and prediabetes is thought to be a risk factor for the development of T2DM. The aim of this study was to look at uric acid levels in newly diagnosed T2DM and prediabetes patients in Dokuz Eylül University Hospital Endocrinology and Metabolism Department and compare this value with HbA1c level, lipid profile, age, sex, body mass index, and to show whether there is a relationship between them. Patients and method: patients diagnosed with T2DM and prediabetes between January 2013 and December 2017 and uric acid levels measured at the time of diagnosis were included in the study and their data were retrospectively reviewed. Results: The study was conducted between January 2013 and December 2017 among 1009 patients which applied to Dokuz Eylül University Hospital Endocrinology and Metabolism Department. The age of patients ranged from 18 to 87 years. 295 of these patients were included in the control group with no glucose metabolism disorder, 479 in the prediabetes group, and 235 in the diabetes group. The mean age of groups were 43.19 ± 13.41 in the control group, in the prediabetic and diabetes groups 53.57 ± 13.22 and 54.89 ± 12.26 ages accordingly. 700 patients were female, 309 patients were male. Uric acid levels both in prediabetic and diabetic patients were higher than the results of the control group. Mean uric acid level was 4.97 ± 1.27 mg/dl in the control group, while in prediabetic group it was 5.70 ± 1.45 mg/dl and 5.47 ± 1.52 mg/dl in diabetic group. When we compared with the control group we found that the uric acid level was associated with both prediabetes and diabetes development. Odd ratio was 1.728, 1.188 respectively (p value