Böbrek transplantasyonlu, sürekli ayaktan periton diyalizi ve hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda influenza aşısına karşı gelişen antikor yanıtlarının karşılaştırılması
The Comparison of antibody response to influenza in hemodialysis, CAPD and renal transplanted patients
  1. Tez No: 86553
  2. Yazar: CANER ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER ÇAMSARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI - ÖZET Influenza epidemileri sırasında akut hastalık sayısındaki artış hem polikliniklere ve acil servislere başvurularda, hem de alt solunum yolları komplikasyonlannın tedavisi için hastaneye yatışlarda artışa yol açar. Yüksek tedavi maliyetleri ve mortalite hızları nedeniyle toplumlarda infeksiyona duyarlı gruplara mutlaka etkin korunma yöntemleri uygulanmalıdır. İnaktive aşı ile her yıl immünoprofılaksi influenzanın etkisini azaltmakta en etkili olan yöntemdir. Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi ( SAPD ), Hemodiyaliz ( HD ), ve böbrek transplantasyonu ( Tx ) hastalarında immün sistem baskılanmıştır. Bu hastalar aşılara sağlıklı erişkinlere göre genel olarak daha zayıf antikor yanıtı verirler. Bu çalışmanın amacı SAPD, HD ve Tx hastalarında bağışıklık düzeylerinin bir göstergesi olarak Influenza aşısına karşı geliştirdikleri antikor yanıtını saptayıp bu grupların farklılıklarım araştırmaktır. Çalışmaya 17 Tx, 16 SAPD ve 15 HD hastası olmak üzere toplam 48 hasta alınmıştır. 10 sağlıklı erişkin ise kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara ve kontrol grubuna Ekim - Kasım 1997 tarihleri arasında 1997 - 1998 sezonu için Pasteur Merieux Connaught Laboratuvarlannda üretilmiş standart split tip trivalan influenza aşısı ( Vaxigrip ) 1 kez 0.5 mi dozda deltoid kas bölgesine intramuskuler olarak uygulanmıştır. Aşılarda A/Johannesburg/82/96 ( HıNı ), A/Nachang/933/95 ( H3N2 ) ve B/Harbin/07/94 suşları kullanılmıştır. Çalışma gruplarından influenza aşısına karşı oluşan antikor yanıtını belirlemek için aşı verilmeden hemen önce ve aşılamadan 4 hafta sonra 5 mi periferik venöz kan alınmıştır. Influenza aşısında bulunan her üç antijene karşı antikor yanıtı ayrı ayrı saptanmıştır. Antikor yanıtının belirlenmesi hemaglütinin inhibisyon testi ( HAİ ) ile yapılmıştır. Çalışma gruplarında aşı öncesi ve sonrası antikor yanıtının belirlenmesi dışında; antikorların aşı öncesi düzeye göre artış oranlan ayrıca aşılama sonrasında koruyucu antikora sahip hasta oranları ve serokonversiyon yüzdeleri de hesaplanmıştır. Çalışma gruplarının antikor sonuçlan bildirilirken A/Johannesburg/82/96 (HıNı) susu sadece HıNı, A/Nachang/933/95 (H3N2) susu sadece H3N2 ve B/Harbin/07/94 susu sadece Tip B olarak belirtilecektir. İstatistiksel Analizler Aşı öncesi ve sonrasında elde edilen değerler Wilcoxon eşleştirilmiş 2 örnek testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. 38Gruplar arası karşılaştırmalar için ise Mann - Whitney U testi kullanılmıştır, p < 0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Tablo l'de çalışma gruplarına ait tüm sonuçlar görülmektedir. Tablo 1: Çalışma Gruplarının Sonuçları - TffiteS llıl\t( 0.
Özet (Çeviri)
VII -SUMMARY During influenza epidemics, the increase of the number of acute illness leads to applications to out-patient and emergency services, and it also results in increase of hospitalization for treatment of complications of lower respiratory system. Because of high medical treatment costs and the rate of mortality, the effective protective methods should be applied to infection sensitive groups in communities. Every year immunoprophylaxis with inactivated vaccine is the most effective method in decreasing the effect of influenza. The immune system in Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis ( CAPD ), hemodialysis ( HD ) and renal transplanted ( Tx ) patients have been supressed. Generally these patients give weakly antibody response to vaccination in comparison to healthy adults. The aim of this study is to detect antibody response to influenza vaccine as an indicator of the level of immunity in CAPD, HD and Tx patients and then to investigate the difference of these groups. In this study 48 patients including 17 Tx, 16 CAPD and 15 HD were vaccinated. 10 healthy adults were incorporated to this study as control group. During October - November 1997, a purified, split- virus, commercial trivalent influenza vaccine ( VAXIGRIP - Pasteur Merieux Connaught ) was given to both patients and control group in the dosage of 0.5 mL one times to deltoid muscle intramuscularly. Vaccine contained 15 ug of each hemagglutinin of A/Johannesburg/82/96 ( HıNı ), A/Nachang/933/95 ( H3N2 ) and B/Harbin/07/94 strains. Serum samples were collected before and 1 month after vaccination for antibody determinations. The antibody response against to each strain was detected separately. Determination of antibody response was performed with hemagglutination-inhibition test ( HAI ). Except for determination of antibody response before and after vaccination, the magnitude of antibody rising, the ratio of protective HAI titers and seroconversion were also calculated. While the results of study groups are reported HıNı, H3N2 and B refer to A/Johannesburg/82/96 ( H1N1 ), A/Nachang/933/95 ( H3N2 ) and B/Harbin/07/94, respectively. Wilcoxon paired 2 test ( for comparisons within groups ) and Mann - Whitney U test ( for comparisons between groups ) were used for statistical analysis, p < 0.05 was accepted as statistically significant. Influenza vaccine was tolerated well in Tx, CAPD and HD patients. 40All of the results related with study groups are shown in Table 1.