Koksidini olgularında sakrokoksigeal ekleme ultrasonografi rehberliğinde yapılan lokal betametazon ve lidokain enjeksiyonlarının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of ultrasound guided betamethasone and lidocaine injections to the sacroccoygeal joint in patients with coccydynia
- Tez No: 519101
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANSIN TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada koksidini tanısı konulan konservatif tedaviye yanıt vermeyen olgularda sakrokoksigeal ekleme ultrasonografi rehberliğinde yapılan lokal anestezik enjeksiyonlarına kortikosteroid eklemenin etkinliği araştırıldı. Gereç ve Yöntemler: Prospektif, randomize, çift kör, kontrollü olarak planlanan çalışmada yaşları 18 ila 69 arasında değişen koksiksde ağrı yakınması olan klinik değerlendirme sonucunda koksidini öntanısı alan toplam 30 olgu çalışmaya dahil edildi. Randomize edilerek iki gruba ayrılan olguların sakrokoksigeal eklemine ultrasonografi rehberliğinde bir gruba 4 cc lidokain + 1 cc serum fizyolojik; diğer gruba 4 cc lidokain + 1 cc betametazon enjeksiyonu yapıldı. Olguların ilk oturduğu anda, sert ve yumuşak zeminde oturmakla, ayağa kalkarken, cinsel ilişki sırasında, defakasyon sırasında, koksiks bölgesine palpasyonla ve rektal tuşe sırasındaki ağrıları ve günlük yaşam aktivitelerindeki kısıtlamaları enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası 1. hafta ve 1. ayda değerlendirildi. Bulgular: Olguların gruplara göre demografik özellikleri incelendiğinde gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Her iki grupta değerlendirilen tüm ağrı değişkenleri ve günlük yaşam aktivitelerindeki kısıtlamalarında istatiksel olarak anlamlı derecede azalma görüldü. Fakat her iki grup arasında istatiksel anlamlı fark bulunamadı. Olguların ağrı paternleri ile günlük oturma süresi arasındaki ilişkiye bakıldığında ağrısız oturma sürelerinde anlamlı şekilde artış olmasına rağmen oturma süreleri ile tedavinin etkinliği arasında yine anlamlı bir ilişki bulunamadı. Sonuç: Ultrasonografi eşliğinde sakrokoksigeal eklem enjeksiyonu dolayısıyla ganglion impar bloğu koksidini tedavisinde kullanabilecek önemli bir tedavi seçeneğidir. Lokal anestezik enjeksiyonuna kortikosteroid eklemenin ek fayda sağlamaması inflamasyonun mekanik kaynaklı kronik koksidini patolojisinde daha az rol aldığını, gangliyon impar sensitivitesinin ise daha önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the effectiveness of ultrasound-guided sacrococcygeal joint injection (SJI) using local anesthetic (LA) and LA with corticosteroid (CS) in patients with coccydynia. Material and Methods: A prospective, double-blinded, randomized controlled study was conducted. In total 30 patients were included and they were randomly assigned to two groups. The first group (n=15) received 4 cc lidocain+1 cc physiological saline, the other group (n=15) received 4 cc lidocaine+1 cc betamethasone under the guidance of ultrasound. The pain arising at the first moment of sitting, sitting on the hard and soft floor, during stand up, during sexual intercourse, during defecation, pain with the palpation of the coccygeal region and during digital rectal examination, and limitations on activities of daily living were assessed before and 1-week and 1-month after the injection. Results: A statistically significant decrease in all pain variables and limitations on activities of daily living in both groups was observed. However, no statistically significant difference was found between the two groups. Regarding the pain patterns of the cases and the duration of daily sitting, there was no significant relationship between the sitting time and the effectiveness of the treatment, even though there was a significant increase in painless sitting time. Conclusion: Ultrasound-guided SJI indirectly ganglion impar blockage is an important treatment option in the treatment of coccydynia. Observing no additional benefits of CS supplementation to LA suggest that ganglion impar sensitivity is more important than inflammation in the pathology of mechanically induced chronic coccydynia.